Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Hlavní pokladna v 10. patře je od čtvrtka 4. 7. do pondělí 15. 7. včetně UZAVŘENA.  Správní poplatky v hotovosti bude výjimečně možné složit v kanceláři č. 1017 nebo 1018. Platby je možné posílat i elektronicky na bankovní účet Libereckého kraje. Pokladna bude pro klienty znovu k dispozici od úterý 16. 7. 2024. Od července se také změní přestávka v rámci pokladních hodin (nově 11:00–12:00), otevírací doba od 1. 7.: pondělí:   8:00–11:00 | 12:00–17:00 úterý: 8:00–11:00 | 12:00–14:00 středa: 8:00–11:00 | 12:00–17:00 čtvrtek: 8:00–11:00 | 12:00–14:00 pátek: 8:00–11:00 | 12:00–14:00

Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Do Českého národního registru dárců dřeně se přihlásilo z Libereckého kraje 13 nových dárců

Mgr. Langer Jiří

  • 05. 06. 2014 15:09
  • Doprava

Sdílet článek

V Libereckém kraji se v období 12. - 23. května 2014 uskutečnil „Nábor dárců do Českého národního registru dárců dřeně“. Během akce se počet registrovaných dárců zvýšil o pětinu, v této chvíli čítá od začátku roku 88 nových jmen.

 

Zájemci o zařazení do registru měli možnost v uvedeném termínu každý všední den v rozšířené době navštívit transfúzním oddělení Krajské nemocnice Liberec a zapsat se do registru dárců.  

Zástupkyně transfúzního oddělení KNL, staniční sestra Valerie Fojtová, ohodnotila kampaň pozitivně. Během platnosti akce vstoupilo do Českého národního registru dárců dřeně celkem 13 nových dárců.

První týden byl ještě slabší, ale pokud by se dárci hlásili tak, jako ve druhém týdnu, do konce roku bychom měli téměř 400 nových dárců,“ uvedla staniční sestra.

 

„Cílem akce bylo rozšířit registr a tak zvětšit šanci, že nemocní najdou vhodného dárce krvetvorných buněk. Rada Libereckého kraje odsouhlasila finanční záštitu ve výši 20.000 Kč, která bude využita na náklady spojené se vstupem jednotlivých zájemců do registru,“ vysvětlila statutární náměstkyně hejtmana LK pro zdravotnictví a sport Zuzana Kocumová.

“Každý, kdo je registrován, může druhému zachránit život. Věřím, že se akcí zvýšila informovanost a povědomí o této problematice a lidé se budou hlásit i nadále,” dodala.

 

Český národní registr dárců dřeně je obecně prospěšnou společností, založenou Nadací pro transplantace kostní dřeně jako samostatný právní subjekt. Právě transfúzní oddělení KNL je jedním z dárcovských center, kterých je po celé republice celkem deset.

 

Do Českého národního registru dárců dřeně může vstoupit zdravý muž či žena ve věku 18 − 35 let a jednou třeba zachrání život těžce nemocnému tím, že daruje nepatrné množství svých zdravých krvetvorných buněk pro transplantaci,” připomněla náměstkyně.

 

A jak můžete pomoci v případě, že jste již přesáhli doporučenou věkovou hranici? Například formou výpomoci při veřejných sbírkách (kasičky, sbírky, propagace DMS…). Další možností je podpořit činnost Nadace pro transplantace kostní dřeně přímo na její bankovní účet. Více informací ohledně dárcovství a podpory lze nalézt na webu http://www.kostnidren.cz , kde jsou ke stažení kompletní informační materiály.

 

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky