Dobrovolní hasiči Libereckého kraje převzali věcné dary za zásah v Hřensku

08. 11. 2022

Na stanici Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje v Turnově dnes 7. listopadu odpoledne zástupci jednotek sborů dobrovolných hasičů společně se starosty obcí Libereckého kraje převzali věcné dary. Ty dostali jako poděkování za společný zásah u požáru lesa v NP České Švýcarsko.

Od 24. července 2022 zasahoval HZS Libereckého kraje v rámci mezikrajské pomoci u rozsáhlého požáru lesa v NP České Švýcarsko. Povoláni byli profesionální hasiči společně s dobrovolnými hasiči. Jednotky požární ochrany z Libereckého kraje na místě události zasahovaly až do 12. srpna 2022.  Do zásahu se zapojilo celkem 50 jednotek sborů dobrovolných hasičů následujících obcí:

Cvikov, Česká Lípa, Český Dub, Desná, Dubá, Frýdlant, Hejnice, Heřmanice, Hrádek nad Nisou, Hrádek nad Nisou – Dolní Sedlo, Jablonec nad Jizerou, Jablonec nad Nisou – Paseky, Jablonné v Podještědí, Jablonné v Podještědí – Postřelná, Janov nad Nisou, Karlovice, Kravaře, Krompach, Kryštofovo Údolí, Kunratice u Cvikova, Lázně Libverda, Liberec – Krásná Studánka, Liberec – Machnín, Liberec – Růžodol I, Liberec – Vratislavice nad Nisou, Lomnice nad Popelkou, Nové Město pod Smrkem, Nový Bor, Nový Oldřichov, Oldřichov v Hájích, Pěnčín – Huť, Příšovice, Raspenava, Rokytnice nad Jizerou, Rychnov u Jablonce nad Nisou, Rynoltice, Skalice u České Lípy, Sloup v Čechách, Slunečná, Stráž pod Ralskem, Stružnice (Jezvé), Studenec, Světlá pod Ještědem – Rozstání, Turnov, Velenice, Višňová, Vysoké nad Jizerou, Zákupy, Žandov, Železný Brod.

Ředitel HZS Libereckého kraje plk. Jan Hadrbolec ve svém proslovu vyjádřil díky i těm hasičům, kteří v NP České Švýcarsko nezasahovali: „Chtěl bych poděkovat také všem jednotkám požární ochrany Libereckého kraje, které byly připraveny pomoci v Hřensku – vyjet na pomoc do sousedního kraje a které nevyjely, protože bylo třeba zajistit plošné pokrytí.“

Předáno bylo celkem 50 batohů s vybavením zejména pro hašení lesních požárů nebo na likvidaci požárů ve špatně přístupném terénu. Pořídil je Liberecký kraj a společně je předali hejtman Libereckého kraje Martin Půta a ředitel Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje plk. Jan Hadrbolec za přítomnosti vzácných hostů – ministra vnitra Víta Rakušana a generálního ředitele Hasičského záchranného sboru České republiky genpor. Vladimíra Vlčka.

„Chtěl bych tuto příležitost využít k tomu, abych poděkoval HZS, Policii, ZZS za poslední tři roky, protože příležitostí ke spolupráci bylo více, než jsme si kdy dokázali představit. Myslím, že díky této skvělé spolupráci můžeme zvládnout složité a těžké situace,“ uvedl ve svém projevu hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Ve svých projevech hosté ocenili práci dobrovolných hasičů. „Když jsem byl v Hřensku v terénu, kde dobrovolní a profesionální hasiči prováděli hasební činnost, tak jsem nebyl schopen rozlišit – co se týče profesionality zásahu – kdo je dobrovolným hasičem a kdo je profesionálem. Představa, co jste tam museli zažívat a jaké zkušenosti jste sbírali, je neuvěřitelná,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan.

K poděkování se přidal i generální ředitel HZS České republiky genpor. Vladimír Vlček: „Práce v Hřensku byla obtížná a co se týče nasazení sil a prostředků, za svou bezmála čtyřicetiletou éru u hasičů nic takového nepamatuji. Na místě se vystřídalo celkem šest a půl tisíce hasičů v průběhu tří týdnů. Myslím si, že profesionální i dobrovolní hasiči ukázali, že dokáží táhnout za jeden provaz. Chtěl bych poděkovat starostům měst a obcí za to, jak se o dobrovolné hasiče starají.“

Ve spolupráci s firmou Pavliš a Hartmann, která byla dodavatelem batohů, Liberecký kraj a Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje připravili jako dárek také sazenice stromků. „Abychom přispěli k obnově životního prostředí, najděte pro něj prosím ve své obci místo a vysaďte jej jako symbolické poděkování za to, jak hasiči v Hřensku zasahovali,“ vyzval plk. Jan Hadrbolec zástupce JSDH obcí Libereckého kraje.

Z řad dalších vážených hostů, kteří se zúčastnili slavnostního poděkování, můžeme jmenovat ředitele Kabinetu ministra vnitra Lukáše Hendrycha, náměstka hejtmana Libereckého kraje Zdeňka Miklíka, ředitele Krajského ředitelství Policie Libereckého kraje plk. Ondřeje Musila, ředitele Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Luďka Kramáře, starostku Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska – Krajského sdružení hasičů Libereckého kraje paní Jiřinu Brychcí.

Všem zasahujícím JPO Libereckého kraje patří poděkování za nasazení sil a prostředků při požáru lesa v NP České Švýcarsko.

TZ: HZS LK

Jan Mikulička
odborný zaměstnanec vztahů s veřejností
jan.mikulicka@kraj-lbc.cz