Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Dotace NUTS II připadnou na rozvoj měst a regionálních silnic

Dotace NUTS II připadnou na rozvoj měst a regionálních silnic

[30877|9dca34a53973438aecf90fbd2a055e23|5|public/vnejsi_vztahy/nuts_54c0884b76.jpg]

20. 03. 2009
[id:7723|autor:Mgr. Langer Jiří|email:jiri.langer@kraj-lbc.info|telefon:485 226 302|mobil:|aktualizace:]

Dotace z Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod pro desítky projektů zaměřených na rozvoj měst a regionálních silnic dnes schválil Výbor Regionální rady regionu soudržnosti Severovýchod. Výsledky jsou zatím neoficiální, oficiální budou do dvou týdnů zveřejněny na www.rada-severovychod.cz.

Výbor dále schválil aktualizaci plánu letošních výzev, první z nich sledující rozvoj infrastruktury pro podnikání bude vyhlášena v pondělí 23. března.  Do regionu soudržnosti Severovýchod, který tvoří Královéhradecký, Pardubický a Liberecký kraj, půjdou další evropské dotace z ROP Severovýchod. 

Výbor Regionální rady schválil pětadvacet projektů podaných v rámci 7. kola výzvy, které úspěšně prošly hodnocením. Na rozvoj regionálních silnic tak připadlo víc než jeden a  půl miliardy korun. V Pardubickém kraji patří k největším projektům modernizace silnice mezi Sečí a Běstvinou vedoucí na hranice kraje s dotací přesahující 221

milionů korun. Modernizace silnice mezi Vysokým Mýtem a Chocní  přesahuje stodevadesátimilionovou dotaci z ROP SV a více než 180 milionů korun půjde na modernizaci silnice a křižovatky v Litomyšli. Také Liberecký kraj bude čerpat evropské prostředky.

„K nejnákladnějším projektům patří rekonstrukce silnice v Semilech s dotací přesahující 76 milionů korun, na silnici mezi Českým Dubem a Boskovicemi bude čerpáno bezmála 55 milionů korun, na silnici mezi Osečnou a Křižany dotace dosahuje více než 51 milionů korun,“ uvedl hejtman LK Stanislav Eichler.

 

V Královéhradeckém kraji půjdou největší dotace na rekonstrukci části silnice vedoucí na hranice okresů Trutnov a Rychnov nad Kněžnou s dotací více než 95 milionů korun. Dalších bezmála 70 milionů korun půjde na rekonstrukci komunikace mezi Libicemi a Smiřicemi, 53 milionů korun připadne na silnici mezi Vidochovem, Stupnou a Bělou u Pecky. 
Výbor Regionální rady schválil také osmatřicet vybraných projektů z 9. kola výzvy. Na rozvoj měst s více než pěti tisíci obyvateli bylo rozděleno 780 milionů korun. K největším projektům patří hořické město bez bariér s bezmála devadesátimilionovou dotací. Na revitalizaci centra města v Semilech půjde více než 63 milionů korun, na sportovní areál v Lanškrouně získalo město více než 43 milionů korun. Také Letohrad dostal příslib bezmála padesátimilionové dotace na revitalizaci centra, Sdružení ozdravoven a léčeben trutnovského okresu může počítat s více než 55 miliony

korun. Ústí nad Orlicí upraví s evropskou dotací dosahující 37 milionů korun veřejné prostranství Kociánky, Lomnice nad Popelkou uspěla s obnovou historického radnice, na níž dostane více než 35 milionů korun.  

Výbor dále schválil plán výzev. První výzva letošního roku, zaměřená na rozvoj regionálních center, byla vyhlášena 9. února 2009, a protože se jedná o kontinuální výzvu, skončí až v prosinci roku 2013. Druhou výzvu by měl předseda Regionální rady vyhlásit od 23. března do 18. června tohoto roku.

„Na projektové záměry spojené s podporou rozvojem infrastruktury pro podnikání jsme v regionálním programu vyčlenili dvě stě padesát milionů korun,“ uvedl předseda Regionální rady Radko Martínek.  Dvě výzvy budou vyhlášeny současně - od 3. října do 18. prosince tohoto roku. Jedna miliarda korun je určena projektům, které rozvíjejí základní infrastrukturu a doprovodné aktivity v oblasti cestovního ruchu. Na záměry spojené s marketingovými a koordinačními aktivitami v oblasti cestovního ruchu připadne sto milionů korun. Přehled je zveřejněný také na www.rada-severovychod.cz v sekci Výzvy k předkládání projektů.

Příští jednání Výboru se uskuteční 19. června v Hradci Králové.

 

Mgr. Langer Jiří
jiri.langer@kraj-lbc.cz
Telefon: 485 226 302