Druhý den ODM provázelo skvělé počasí, medaile vítězům předávali hejtman, dva náměstci a čestný prezident

• 02. 02. 2010 18:22
  • Zdravotnictví

– Skvělé závodění, příznivé počasí a medaile. To vše provázelo druhý den Her IV. zimní olympiády dětí a mládeže České republiky (ODM) 2010. Dnes se dostalo zejména na lyžaře, krasobruslaře, hrál se hokej, ale také se tančilo.

Večer v libereckém Centru Babylon předali medaile vítězům hejtman LK Stanislav Eichler, náměstek hejtmana Radek Cikl, náměstek primátora Ondřej Červinka a čestný prezident OD? Roman Kumpošt.

Na Ještědu slunečno a dobré výkony

Oproti úvodnímu dějství se na Ještědu ve druhém dni lyžovalo pod paprsky hřejivého sluníčka.

Zejména první kolo slalomu starších žáků přineslo závodníkům problémy. „Padalo se, a padalo se hodně,“ prozrazuje ředitel závodu Pavel Lipanský. „A potíže měly dívky, ale pády se nevyhnuly ani chlapcům.“

O medaile se podělili favorité. „V podstatě k žádným překvapením nedošlo, proběhlo to podle očekávání,“ říká šéf úseku alpských disciplín, Aleš Krýzl. „Sice to někdy bylo s chybami, ale to je normální. Závody se jely v příjemné atmosféře, všichni se pobavili.“

Vesec: Bitvy v bílé stopě

Za čtyřmi sadami medailí se rozběhli mladí sportovci v areálu ve Vesci. Běžci na lyžích odstartovali svůj program na ODM 2010 klasickým závodem s intervalovým startem. Do perfektně „vyřízlé“ stopy ráno trochu nasněžilo, a tak měli trenéři plné ruce práce, aby svým svěřencům co nejlépe namazali.

Mladí závodníci si vyzkoušeli trať, kterou jim před rokem při sprintech symbolicky projeli nejlepší běžkaři světa. Závod se jel na 1,2 a 1,5 kilometru dlouhých okruzích, a že to nebyl žádný med, potvrdili téměř všichni účastníci.

Závody ve veseckém areálu zakončil rohlíkový ceremoniál. Na stupně vítězů si pro sladké rohlíky ve tvaru čísla přišli medailisté ze všech čtyř kategorií. Po náročném závodě se vzápětí všichni do svých odměn s chutí zakousli, a než došli ke svým autům, bylo po cenách. Večer pak v Centru Babylon dostali opravdové medaile.

Dvě jedničky vedly k vítězství

Druhý soutěžní den Her ožil také areál Břízky v Jablonci nad Nisou, kam se k rychlostnímu závodu klasickou technikou sjeli biatlonisté, aby absolvovali jednu z nějtěžších disciplín ODM.

Mezi staršími žáky zvítězil Jan Graclík ze Zlínského kraje, jenž se startovním číslem 11 na hrudi porazil favorita a obhájce zlata Ondřeje Hoška z jižní Moravy, který skončil těsně pod stupni vítězů. „Doufal jsem, že skončím alespoň do šestého místa, ale že to bude zlato, jsem nečekal,“ řekl po závodě nadšený patnáctiletý šampion.

V dívčí kategorii roli favoritky dokonale naplnila Erika Jislová z Libereckého kraje, která své zlato s přehledem obhájila.

Všechny medaile zůstaly doma

Druhý olympijský den v Harrachově patřil závodům v severské kombinaci, kde se závodilo tzv. systémem Gundersen. Mladší žáci absolvovali skok na můstku K40 a tříkilometrový běžecký okruh. Ti starší si zaskákali na můstku K70 a poté museli uběhnout čtyři kilometry.

Po nočním sněžení byli pořadatelé nuceni oba skokanské můstky náležitě znovu upravit, aby tento náročný závod proběhl bez nejmenších problémů. Bonusem za jejich namáhavou práci pak byl úsměv slunečního svitu při odpolední běžecké části klání na houževnatých harrachovských tratích.

Zásluhou Ondřeje Pažouta, Davida Zemka a Jana Vytrvala, zůstávají v kategorii mladších žáků všechny tři cenné kovy v Libereckém kraji.

Volný program ukázal originální jízdy

Krasobruslaři završili své vystoupení na ODM 2010 volným programem. Nejúspěšnější byla výprava Jihomoravského kraje, která si odváží čtyři cenné kovy. Se třemi medailemi je následují krasobruslaři z Moravskoslezského kraje.

Starší i mladší žáky vyhráli borci z Moravskoslezského kraje. Nápaditý program předvedl vítěz mladších žáků Jan Kurník a nadprůměrnou jízdou si vybojoval zlato i Petr Coufal. „Petr zajel velmi dobrou a čistou volnou jízdu a nezaváhal ani v jednom ze tří trojných skoků,“ potvrdila ředitelka závodu krasobruslení Jitka Mokrá. Podle předpokladů se v soutěžích prosadili hlavně favorité a to i v dívčí části závodu, která byla papírově více otevřená. „Výsledky byly hodně podobné současnému krasobruslařskému žebříčku, takže žádné větší překvapení se nekonalo,“ pokračovala Mokrá.

Výsledky jednotlivých sportovních disciplín ze dne 2. 2. 2010:

Mladší žáci – běh na lyžích (2,4 km klasicky)

1. Luboš Konderla (MSK), 2. Šimon Matějka (ULK), 3. Daniel Polák (OLK), 4. Kryštof Husák (KVK), 5. Kim Žalčík (OLK), 6. Sebastian Kaloš (PHA), 6. Lukáš Matějka (ULK)

Mladší žákyně – běh na lyžích (2,4 km klasicky)

1. Vendula Ostrejšová (VYS), 2. Dominika Hanušová (LBK), Natálie Junová (LBK), 4. Kateřina Ostrejšová (VYS), 5. Jana Čermáková (JHM), 6. Johana Semeráková (KHK)

Starší žáci – běh na lyžích (3,6 km klasicky)

1. Jan Boura (LBK), 2. Tomáš Řehořek (KVK), 3. Michal Novák (KVK), 4. Jiří Hamr (ULK), 5. Petr Pilz (STC), 6. Ondřej Dudek (KHK)

Starší žákyně – běh na lyžích (3 km klasicky)

1. Anna Tkadlecová (PAK), 2. Pavlína Pacholíková (LBK), 3. Kristýna Holíková (KHK), 4. Markéta Lubinová (KVK), 5. Eva Szotkowska (MSK), 6. Barbora Švarcová (KHK)

Biatlon – klasická technika, starší žáci

1. Jan Graclík (ZLK), 2. David Španihel (MSK), 3. Jakub Procházka (PAK), 4. Ondřej Hošek (JHM), 5. Michal Bitala (ZLK), 6. Miroslav Bárnet (PAK)

Biatlon – klasická technika, mladší žáci