Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Elitní Jizerská 50 se pojede na 15 kol. Na počest horolezců zahynulých v Peru

Daníčková Blanka

tiskový mluvčí

  • 06. 01. 2016 12:50

Sdílet článek

Patnáct bylo horolezců, kteří stáli u zrodu legendy Jizerská 50 a kteří zahynuli v roce 1970 pod kamennou lavinou v peruánském Huascaránu. A na patnáct kol se pojede o šestačtyřicet let později nedělní ČEZ Jizerská 50 2016, aby uctila jejich památku. Závod elitních závodníků tak bude měřit přes 50 kilometrů!

Letošní ČEZ Jizerská 50 se vzhledem k nedostatku sněhu nemůže odjet na své tradiční trati vedoucí z Bedřichova na Jizerku a zpět, tedy po stopách úplně prvního ročníku závodu, ale pořadatelům se podařilo připravit náhradní okruh, na němž uskuteční všechny víkendové závody. A právě na něm se odehraje dosud největší připomínka tragické Expedice Peru 1970, která je s historií Jizerské 50 spjata. Od letošního roku bude rovněž navždy vyřazeno prvních patnáct startovních čísel na počest zahynulých horolezců.

„Přípravy na letošní Jizerskou 50 jsou letos mimořádně vyčerpávající. Jsme moc rádi, že se nám podařilo připravit náhradní okruh v délce 4 kilometry pro všechny závodníky a udržet tak tradici naživu přírodě navzdory. Elitní běžci navíc odjedou v závodě 15 kol, každé za jednoho účastníka Expedice Peru 1970. Bude to mimořádně silná připomínka historické tradice Jizerské 50,“ říká David Douša z organizačního výboru. „Navždy také vyřadíme prvních patnáct startovních čísel a nikdy už se s nimi na Jizerské 50 závodit nebude. Patří horolezcům a jejich historickému odkazu.“

Změna formátu elitního závodu, který je součástí prestižního seriálu dálkových běhů Visma Ski Classics, si vynutí organizační změny proti původnímu plánu. Muži i ženy z elitní skupiny nyní budou startovat současně a to už v 8.30 hodin. Vzhledem k tomu, že se závod pojede na okruhu v délce 3-4 kilometry (nemusí zcela kopírovat trasu pro hobby běžce), dojde zároveň na vyřazovací souboje mezi závodníky – ti, kteří budou v průběhu dostiženi o celé kolo, budou muset ze závodu odstoupit.

TZ J50

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky