Euroregion Nisa má staronového předsedu

• 27. 04. 2009 00:00

[id:7956|autor:Mgr. Langer Jiří|email:jiri.langer@kraj-lbc.info|telefon:485 226 302|mobil:|aktualizace:]

Staronového předsedu má Zájmové sdružení právnických osob Euroregion Nisa (ERN). Počtvrté se jím stal Petr Skokan, bývalý hejtman Libereckého kraje. Do funkce ho zvolila téměř stovka zástupců měst a obcí, která se sešla dnes, v pátek 24. dubna, od 10 hodin v kongresovém centru Libereckého kraje. Nově zvolená čtyřiadvacetičlenná rada poté vybrala šest místopředsedů ERN.

„Podle porovnání, které provedl ve své práci Petr Michl z Katedry mezinárodních vztahů a evropských studií při Masarykovské univerzitě v Brně patří Euroregion Nisa k nejlepších u nás. Ve vztahu k dalším euroregionům působícím na českých hranicích ho lze v mnoha ohledech podle jeho práce označit za vzorovou euroregionální strukturu. Dokládá to i zpráva, kterou nám na valné hromadě předložil tajemník Euroregionu Jaroslav Zámečník. Mojí snahou bude v příštích dvou letech tento trend nejméně udržet,“ řekl nově zvolený předseda Petr Skokan.

Euroregionem Nisa se označuje oblast současného Libereckého kraje, Šluknovska a přilehlého polského a německého příhraničí. Na polské straně toto pojmenování obsahuje např. celé Krkonoše, na německé sahá až k Drážďanům. Jedná se o území asi s 1,7 mil. obyvatel. ERN vznikl po vzoru západních zemí v roce 1991 jako potřeba propojit území, které bylo vlivem 2. světové války poznamenáno stěhováním obyvatel, posunem hranic a následnou devastací v materiální i duchovní rovině.

Během působení ERN  vzešla jen z jeho české kanceláře řada projektů měst a obcí, jejichž finanční součet je vyšší než dvě miliardy korun. Tyto peníze byly použity mimo jiné na turistické stezky, regeneraci lesních porostů, turistkou navigaci, cyklostezky, opravy mostů a silnic a další akce investičního charakteru.

„Euroregion Nisa má dnes 139 členů, z toho je 136 obcí a další tři zastupuje Krajská hospodářská komora, Sdružení Český ráj a Liberecký kraj,“ uvedl. Jaroslav Zámečník, jednatel Euroregionu Nisa.

Přehled členů Rady Euroregionu Nisa pro období 2009-2011

Předseda:                    Petr Skokan                (Česká Lípa)

Místopředsedové:        Stanislav Eichler           (Liberecký kraj)

Jan Farský                   (Semily)