Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Euroregion získal milióny eur na přeshraniční spolupráci hasičů

Euroregion získal milióny eur na přeshraniční spolupráci hasičů

[31948|9dca34a53973438aecf90fbd2a055e23|5|public/tiskove/hasici_00075d905e.jpg]

14. 05. 2009
[id:8047|autor:Mgr. Langer Jiří|email:jiri.langer@kraj-lbc.info|telefon:485 226 302|mobil:|aktualizace:]

Pět cisteren na vodu a  jeden zásahový vůz v celkové hodnotě 1,5 miliónů euro obohatí v roce 2010 vozový park dobrovolných hasičů z České Lípy, Liberce, Nového Boru, Příšovic a německé Žitavy. Vyplývá to ze smlouvy o poskytnutí příspěvku z česko – saského programu Cíl 3, která byla podepsána koncem dubna 2009. O projektu s krkolomným názvem „Systém odvrácení ohrožení a poskytování pomoci v Euroregionu Nisa“ informoval jednatel ERN Ing. Jaroslav Zámečník.

Euroregion Nisa jako leader schváleného projektu vypracoval v roce 2008 čtyři téměř totožné projekty, které pokrývají celou pohraniční oblast ERN. Dva z nich byly česko – saské a dva česko – polské. Prosadit se zatím podařilo pouze návrh zahrnující území Žitavska na německé straně a Liberecka a Českolipska v ČR.
„Naším dlouhodobým cílem je ale vytvořit komplexní systém přeshraniční spolupráce hasičských dobrovolných sborů a proto se pokusíme naše tři zamítnuté projekty upravit tak, aby měly šanci na úspěch,“ uvedl Zámečník.

Součástí projektů, které by měly do nové hasičského vybavení tří sousedních států přinést dohromady sedm miliónů euro, je vytvoření společného konceptu jak získanou techniku co nejefektněji využívat. Znamená to například předurčení vybraných jednotek k různým typům zásahů, vytýčení zásahových tras a vybrání hraničních přechodů nebo společná cvičení a presentace techniky na veřejnosti.

„V posledních patnácti letech se dobrovolní hasiči některých obcí ležících v blízkosti státních hranicích mezi sebou domluvily na společné činnosti. Takto například funguje dlouhé roky spolupráce mezi Hrádkem nad Nisou a Žitavou. Náš projekt chce stávající okruh součinnosti rozšířit o některá vzdálenější města i speciální jednotky. Nemusí trval dlouho a lidé mohou spatřit v Liberci při práci žitavské hasiče nebo v Löbau specialisty na chemické havárie z Příšovic,“ vysvětlil princip projektu Jaroslav Zámečník. Zároveň upozornil, že peníze získané z programu CÍL 3 pokryjí dobrovolným sborům 90% nákladů na nákup nové hasičské techniky.

Euroregion Nisa má 139 členů, z toho je 136 obcí a další tři zastupuje Krajská hospodářská komora, Sdružení Český ráj a Liberecký kraj. Jeho předsedou byl 22. dubna 2009 zvolen počtvrté za sebou Petr Skokan.

Mgr. Langer Jiří
jiri.langer@kraj-lbc.cz
Telefon: 485 226 302