Evropská unie podpoří dvěma miliony eur první sportovní akci v ČR – zimní festival EYOWF 2011 v Libereckém kraji

• 18. 12. 2009 13:06

Evropská unie podpoří částkou ve výši dvou milionů eur (zhruba 51,5 milionu korun) pořádání 10. Zimního evropského olympijského festivalu mládeže (EYOWF) 2011 v Libereckém kraji. Ve čtvrtek 17. prosince schválili tento příspěvek ve Štrasburku poslanci Evropského parlamentu. EYOWF 2011 se tak stane první sportovní akcí v historii České republiky, spolufinancovanou z evropských peněz.

„Jsme rádi, že společná iniciativa Libereckého kraje, organizačního výboru EYOWF, Zastoupení Libereckého kraje v Bruselu a českých europoslanců vedla k takovému výsledku. Liberecký kraj, přestože se také musí vyrovnávat s obecným snižování regionálních rozpočtů, pořadatelství této významné mládežnické události vždy podporoval. Tento příspěvek na organizaci EYOWF 2011 nyní pomůže významně snížit rozpočtovou zátěž kraje,“ říká Radek Cikl, náměstek hejtmana Libereckého kraje pro resort školství, mládeže, tělovýchovy a sportu.

Pořadatelství EYOWF 2011 získal Liberecký kraj v prosinci 2006 na zasedání Asociace evropských olympijských výborů v Bruselu. Rozpočet této akce, která je vrcholnou soutěží evropských sportovců do osmnácti let a zúčastní se jí budoucí hvězdy světového sportu, představuje 165 milionů korun. Částkou 128 milionů korun na ni přispívá ze svého rozpočtu Liberecký kraj. Tři čtvrtiny z dvou milionů eur (zhruba 38,6 milionu korun) obdrží organizátoři festivalu v průběhu roku 2010, zbývající čtvrtinu v roce 2011.

O finanční podpoře EYOWF rozhodl Evropský parlament včera ve Štrasburku v rámci schváleného pozměňovacího návrhu k rozpočtu EU. Stalo se tak po předchozím projednání rozpočtovým výborem Evropského parlamentu (30. září 2009) a poté, co návrh prošel i prvním čtením na plenárním zasedání Evropského parlamentu (22. října 2009).

„Návrh, který v rozpočtovém výboru předložil europoslanec Jiří Havel, podpořili také jeho další čeští i zahraniční kolegové. Schvalovací proces však byl až do posledního okamžiku velice napínavý, neboť Rada Evropské unie pro hospodářské a finanční záležitosti před finálním hlasováním Evropského parlamentu výrazně proškrtala změny navrhované rozpočtovým výborem. V otázkách tzv. nepovinných výdajů však má konečné slovo Evropský parlament a ten tak rozhodl ve prospěch EYOWF 2011,“ vysvětluje Pavel Branda, vedoucí zastoupení Libereckého kraje v Bruselu.

EYOWF 2011 se tak současně stává první sportovní akci v historii České republiky, která bude spolufinancovaná z prostředků Evropské unie. „Inspiraci pro žádost o finanční podporu od Evropské unie jsme čerpali také od organizátorů obdobných festivalů v tomto roce – zimního v polském Szczyrku a letního v Tampere. Také jim se dostalo finanční podpory, příspěvek na EYOWF 2011 je však vyšší. Tyto vstřícné kroky Unie pouze potvrzují, jak obrovský význam přikládá celoevropským mládežnickým aktivitám – speciálně soutěžím sportovců do osmnácti let - a jak významnou soutěž Liberecký kraj v roce 2011 přivítá,“ doplňuje Roman Kumpošt, čestný prezident organizačního výboru EYOWF 2011, jenž stál u úspěšné kandidatury festivalu.

O EYOWF 2011

Zimní evropský olympijský festival mládeže představuje vrcholnou událost mladých sportovců do 18 let. Tato akce se koná ve dvouletých cyklech a vždy v lichých letech z iniciativy Asociace evropských olympijských výborů (EOV). Liberecký kraj zvítězil se svou kandidaturou v prosinci 2006. Ve dnech 12.-19. února 2011 zavítá do Liberce, Jablonce, Rejdic i dalších středisek regionu zhruba 1500 účastníků ze 49 evropských zemí - budoucích hvězd světového sportu. Medaile se budou rozdělovat v osmi druzích sportu: alpské lyžování, běh na lyžích, biatlon, krasobruslení, lední hokej, severská kombinace, skoky na lyžích a snowboarding.