Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Exponát měsíce dubna – nové kostry a lebky ve sbírce českolipského muzea

11. 04. 2017

V měsíci dubnu představuje Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě v rámci krátkodobých výstav „exponát měsíce“ nové přírůstky koster a lebek ve své sbírce. Muzeum rozšiřuje soubor koster a lebek, které má ve své sbírce již z minulosti o nové a velmi zajímavé druhy živočichů.

První kostry získalo muzeum ze školních sbírek a soukromých sbírek sběratelů. Soubor je doplňován především v posledních deseti letech, kdy v muzeu pracuje preparátor Michal Štěpánský. Ten se problematice stavění koster a lebek intenzivně věnuje a získal v této preparátorské činnosti velké zkušenosti. Především jeho zásluhou se soubor rychle rozrůstá i o exotické druhy živočichů. V souboru jsou zastoupeny všechny skupiny obratlovců. Máme zde kostry a lebky ryb, obojživelníků, plazů, ptáků i savců.

Návštěvníci si budou moci prohlédnout kostru hada, želvy, drobných myší jako je rejsek nebo myšice i velkých druhů například ocelota. Bohatě budou zastoupeni také práci. Ukázky kostry žluny, koroptve, ťuhýka a dalších pěvců zvídavého návštěvníka jistě zaujmou. Také lebky si zaslouží pozornost. Postupně ukážeme lebky kajmanky dravé, hroznýše královského, pískomila mongolského, husy polní, výra, babirusy, agutiho a dalších druhů. 

Obdobně jako ve vídeňském přírodovědném muzeu je i náš soubor koster a lebek velmi ceněn.

V průběhu měsíce dubna budeme kostry i lebky měnit, abychom jich ukázali co možná nejvíce. V našem kostráriu tak bude k vidění stále něco nového.

Více informací můžete před akcí nalézt na www.muzeumcl.cz.

TZ: Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě

Bc. Dědková Markéta
marketa.dedkova@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226324
Mobil: 739541624