Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Festival Rokytnice zní 2026

Mgr. Andrea Fulková

vedoucí oddělení tiskového a vnějších vztahů

  • 28. 07. 2026 08:29
  • Kultura

Sdílet článek

V Rokytnici nad Jizerou se uskuteční již 5. ročník hudebně‑literárního festivalu Rokytnice zní, který tradičně propojuje českou a německou kulturu, hudbu, literaturu a jedinečná místa Krkonoš. Festival letos proběhne nejen v kulturním domě a kostele sv. Michaela, ale také na statku Fořt v Rudníku u Vrchlabí, kde se uskuteční jeden z hlavních koncertů.

Rok 2026 je věnován 270. výročí narození Wolfganga Amadea Mozarta, jehož hudba bude provázet všechny festivalové koncerty. Dramaturgie zároveň připomene rokytnického rodáka Franze Fühmanna a jeho jazykové hrátky, stejně jako poezii Jaroslava Seiferta, velkého obdivovatele Mozartovy tvorby.

Festival dlouhodobě staví na propojení hudby a literatury, na objevování osobností spjatých s regionem a na uvádění děl napříč epochami – od klasiky až po jazz.

„Mám radost, když i v menších městech pořádají kvalitní hudební akce. V případě Rokytnice nad Jizerou ještě k tomu zapojují děti. To může mít, při systematické práci, důsledek v návštěvnosti kulturních akcí. Festival si tím buduje své budoucí publikum. Jsem ráda, že jsme mohli festival podpořit,“ říká Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu a cestovní ruch Libereckého kraje.

Od druhého ročníku je součástí festivalu také čtenářská soutěž pro děti, letos ve spolupráci se Základní školou v Rokytnici nad Jizerou. Děti se seznamují s díly Mozarta a Fühmanna, vytvářejí vlastní výtvarné práce a během festivalu jsou jejich úsilí i tvorba veřejně oceněny.

Programové vrcholy

  • 13. srpna – Malá večerní hudba (kulturní dům) Čtení textů o Mozartovi i od Mozarta, jazykové hrátky Franze Fühmanna, hudba napříč žánry.
  • 15. srpna – Koncert v jízdárně statku Fořt (Rudník u Vrchlabí) Program věnovaný Mozartovi, Šostakovičovu Oktetu a Barberovu Adagiu. Poezie Jaroslava Seiferta a úvahy Franze Fühmanna.
  • 16. srpna – Závěrečný koncert v kostele sv. Michaela Symfonie G dur KV 124, Koncertantní symfonie Es dur KV 364. Sólistky: Barbora Linke‑Holická (viola) a Lenka Machová (housle). Hudba doplněná poezií Jaroslava Seiferta.

Festival přivítá přední umělce z České republiky i Německa. Literární část povede Martin Polách, člen Divadla F. X. Šaldy v Liberci.

Festival se koná díky podpoře Nadačního fondu Škoda Auto, Česko‑německého fondu budoucnosti, Libereckého kraje, města Rokytnice nad Jizerou, Nadace Život umělce, Českého hudebního fondu a dalších partnerů. Mediálními partnery jsou Český rozhlas Vltava a Český rozhlas Liberec.

Podrobný program, časy koncertů a aktuality najdete na webu rokytnicezni.cz a na facebookových stránkách festivalu.

Zdroj: TISKOVÁ ZPRÁVA FESTIVALU 

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky