Filmové Krkonoše: Hoří, má panenko! i S tebou mě baví svět

08. 12. 2022

Romantické a zároveň drsné zimní prostředí nejvyšších českých hor inspiruje řadu umělecky založených lidí. Majestátní horstva, daleké panoramatické výhledy, magická krása zasněžené krkonošské krajiny, ale i tvrdá a nekompromisní tvář zimy jsou nevyčerpatelnými a kreativními zdroji ke ztvárnění různých příběhů.

Krkonoše jsou častým cílem filmových štábů. Hrdinové tu prožívají šťastné i méně radostné osudové okamžiky. „Je logické, že naše nejvyšší hory lákaly a lákají filmaře, a to jak kvůli krásným romantickým scenériím, tak i těm dramatickým. Filmů, které se točily právě také v Krkonoších, je celá řada. I o letošních Vánocích budeme mít příležitost si je připomenout,“ říká Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Hoří, má panenko!

Česko-italský hraný film režiséra Miloše Formana z roku 1967 se natáčel ve Vrchlabí v kulturním domě, který stojí dodnes. Děj se odehrává na hasičském bále, kde se baví vesničtí lidé. Jako zpestření je pro ně připravena tombola, která je však rozkradena, a rovněž volba Miss, která však také skončí neslavně. Celý film je koncipován jako karikatura české národní povahy. Postavy vystupující ve filmu jsou ztvárněny převážně neherci z řad vrchlabských hasičů. Jedná se o poslední film Miloše Formana natočený v Československu před jeho emigrací do USA.

S tebou mě baví svět

Děj snímku začíná v době příprav každoroční a tradiční pánské jízdy tří velkých kamarádů – lékaře Alberta Horáka, dirigenta a hudebního režiséra Michala Adámka a studiového zvukaře Pepy Bednáře.  Ti se chtějí vydat na chalupu Apalucha v Beskydech, ale vlivem razantního zásahu manželek se to stává něčím jako mateřskou školou v zimní přírodě. Ukáže se, že v jistých situacích jsou otcové lepšími mámami nežli mámy samé, což platí hlavně tehdy, když mámy nejsou v dohledu.

Legendární chata Apalucha se ve skutečnosti nachází 7 kilometrů od Vrchlabí na Zlatém návrší u Dolního Dvora, dodnes se nezměnila a stále slouží turistům. Leží ve strmém svahu a dostat se k ní není snadné. Scénka, ve které Kateřina, jedna z manželek, spadla do sklepa, se natáčela v hotelu Morava, jenž se též nachází v Dolním Dvoře. Snímek natočený v roce 1982 Marií Poledňákovou byl vyhlášen komedií století.

Jan Mikulička
odborný zaměstnanec vztahů s veřejností
jan.mikulicka@kraj-lbc.cz