Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

GIS kraje ve světě

21. 05. 2008
[id:6477|autor:Mgr. Langer Jiří|email:jiri.langer@kraj-lbc.info|telefon:485 226 302|mobil:|aktualizace:]

Tvorba internetových aplikací, které přispívají k řešení konkrétních problémů společnosti či k jejímu rozvoji a vzdělávání, je cílem odborníků z oblasti geografických informačních systémů (GIS).

Resort rozvoje venkova, zemědělství, životního prostředí a informatiky Libereckého kraje dosáhl v GIS již řady úspěchů.

            Mezi jeho nejúspěšnější aplikace patří Povodňový plán Libereckého kraje. Ten loni dokonce zvítězil v celoevropské soutěži Living Labs Award 2007 o nejlepší praktické řešení pro rozvoj venkova (aplikace je k dispozici na http://povoden.kraj-lbc.cz).

„Ve všech oborech je velmi důležitá vzájemná výměna zkušeností a v GIS to platí dvojnásob. Snažíme se získávat poznatky jak u nás, tak i v zahraničí,“ řekl náměstek hejtmana Radim Zika.

Další akcí, kde byl Povodňový plán Libereckého kraje prezentován, bylo mezinárodním symposium v Drážďanech. Pracovníci resortu si mohli od 15. do 16. května vyměnit zkušenosti s domácími odborníky, ale i s kolegy z Velké Británie, Litvy a řady dalších zemí.

Dalším úspěšným produktem resortu je Geohra Poznáš svůj kraj? (http://geohra.kraj-lbc.cz), jejímž cílem je zvýšit zájem široké veřejnosti o region Libereckého kraje.

Aplikace, která se všude setkává se sympatickou odezvou, byla součástí české expozice k praktickému využití internetových aplikací na konferenci IST Africa 2008, která proběhla na začátku května v Namibii. Expozice vzbudila velký zájem a byla oceněna jako nejlepší. Získala ocenění přímo od namibijského ministra školství.

„Využití GIS je opravdu široké. Například Správa CHKO Jizerské hory připravila u příležitosti 40. výročí vyhlášení chráněné krajinné oblasti geohru k poznávání Jizerských hor. Obdobné projekty nejsou nijak zvlášť náročné, jsou vhodné i pro školy. Nebylo by to poprvé, kdy by při jejich realizaci podali naši pracovníci pomocnou ruku,“ nabídl spolupráci Zika.

                                                    

Mgr. Langer Jiří
jiri.langer@kraj-lbc.cz
Telefon: 485 226 302