Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Gymnázium F. X. Šaldy, nejstarší české v Liberci, se opravuje

Gymnázium F. X. Šaldy, nejstarší české v Liberci, se opravuje

[28501|9dca34a53973438aecf90fbd2a055e23|5|public/vnejsi_vztahy/paska_d769b9bce6.jpg]

10. 11. 2008
[id:7142|autor:Mgr. Langer Jiří|email:jiri.langer@kraj-lbc.info|telefon:485 226 302|mobil:|aktualizace:]

Liberecké gymnázium F. X. Šaldy, které v příštím roce oslaví 90. výročí svého vzniku a je nejstarší českou školou v Liberci,  investuje s pomocí Libereckého kraje miliony korun na opravy. Už letos o prázdninách kraj uvolnil 25 milionů korun do statického zabezpečení pavilonu postaveného v 70. a 80. letech minulého století. Budova totiž začala praskat.

Ukončení I. etapy rekonstrukce deklarovali v pátek slavnostním přestřižením  pásky náměstek hejtmana pro školství Petr Doležal,  Irena Přádná, ředitelka školy, kterou navštěvuje 620 studentů,  a generální ředitel stavební společnosti Stavby, a.s.,  Říčany Jaromír Kazda.

„Kvůli narušení statiky museli stavbaři v přízemí pavilonu vybourat všechny příčky, stát zůstaly jen obvodové zdi a hlavní nosníky. Bylo třeba zpevnit podloží, aby si stavba dál nesedala Škola získala moderní učebny a kabinety a také prostor pro nové šatny,“ uvedl Petr Doležal s tím, že další peníze  škola potřebuje na zateplení a výměnu oken, na rekonstrukci čeká i kuchyně s jídelnou.

Ředitelku mrzí jen to, že spolu se statickým zajištěním nebylo možné také vyměnit okna a zateplit plášť budovy. "Máme sice opravené interiéry, ale stará okna, která netěsní a některá z nich jsou dokonce zašroubovaná, protože by se nedala zavřít nebo hrozilo, že vypadnou," popsala stav ředitelka.

„Na zateplení budovy a nová okna žádal kraj dotaci z operačního programu Životní prostředí. A uspěl, díky tomu by se budova měla nového pláště dočkat nejpozději příští rok o prázdninách,“ připomněl náměstek hejtmana.

"Vytápění nás ročně stojí milion korun, doufáme, že zateplení a nová okna sníží naše náklady o třetinu," doplnila ředitelka. Po zateplení by měly opravy pokračovat další etapou v kuchyni a jídelně, ta přijde na 20 milionů korun.

Liberecké gymnázium nebylo jedinou školou, do které letos kraj investoval. Opravy a zateplení se dočkala Střední škola gastronomie a služeb v Dvorské ulici v Liberci a Střední škola v Lomnici nad Popelkou. Nové sociální zařízení mají například studenti Gymnázia a Sportovního gymnázia v Jablonci nad Nisou.

"Za poslední čtyři roky kraj do oprav a rekonstrukcí školských budov investoval téměř 370 milionů korun," shrnul Petr Doležal. (s využitím čtk)

 

 

Mgr. Langer Jiří
jiri.langer@kraj-lbc.cz
Telefon: 485 226 302