Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Hejtman a radní vzdali hold obětem holocaustu

Hejtman a radní vzdali hold obětem holocaustu

[29822|9dca34a53973438aecf90fbd2a055e23|5|public/vnejsi_vztahy/holocaust1_0c3987f7fa.jpg]

29. 01. 2009
[id:7434|autor:Mgr. Langer Jiří|email:jiri.langer@kraj-lbc.info|telefon:485 226 302|mobil:|aktualizace:]

Vzpomínkového aktu na židovském hřbitově v Liberci u příležitosti Dne památky obětí holocaustu a předcházení zločinů proti lidskosti se včera zúčastnili v Památníku obětem šoa  i zástupci  Libereckého kraje, hejtman Stanislav Eichler  a náměstci hejtmana Vít Příkaský a Martin Sepp.

Hejtman přednesl slavnostní proslov: Vážené dámy, vážení pánové, vážení hosté,

sešli jsme se tu u příležitosti Dne památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti, abychom si připomněli hrůzné události z II. světové války, jakými byly křišťálová noc, pronásledování Židů, koncentrační tábory a plynové komory.

Tento památný den, který se v mnoha zemí Evropy symbolicky slaví v den osvobození koncentračního a vyhlazovacího tábora O

světim - Březinka 27. ledna 1945, připomíná  6 - 8 miliónů židovských obětí, když vyvražděny byly dvě třetiny evropských Židů.

Uchráněni nabyli ani Židé žijící v našem kraji – tehdy Sudetech, když například  během křišťálové noci byly vypáleny desítky synagóg, včetně asi padesáti v českém pohraničí na územích, která byla několik týdnů před tím Mnichovskou dohodou připojena k Říši. Konkrétně u nás shořely synagogy v Jablonci nad Nisou, České Lípě a v Liberci. Je děsivé, že henleinovci kolem hořících budov tančili za zpěvu nacistických písní a vyháněli Židy, většinou staré lidi z bytů a svlečené je honili po ulicích.

Toto je memento, proč si musíme holocaust stále připomínat, abychom tak přecházeli zločinům proti lidskosti.

 Po skončení pietního akru, na němž také zazněla jména mrtvých, začínající písmenem G, se hosté odebrali na radnici, kde večer zakončili neformálními rozhovory s osobnostmi města a kraje.

Mgr. Langer Jiří
jiri.langer@kraj-lbc.cz
Telefon: 485 226 302