Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Hejtman jednal s Danutou Hübner i o turistických projektech

Hejtman jednal s Danutou Hübner i o turistických projektech

[30397|9dca34a53973438aecf90fbd2a055e23|5|public/vnejsi_vztahy/hubner_12972c7ef4.jpg]

09. 03. 2009
[id:7637|autor:Mgr. Langer Jiří|email:jiri.langer@kraj-lbc.info|telefon:485 226 302|mobil:|aktualizace:]

Evropská komisařka pro regionální politiku Danuta Hübner přijela 5. března do Moravské Třebové a Litomyšle na oficiální návštěvu NUTS II Severovýchod. Danuta Hübnerová kladně hodnotila priority programu celého regionu, který sdružuje kraje Pardubický, Královéhradecký a Liberecký: “Program pro tyto tři kraje má dobré priority, projekty se zaměřují na dopravní infrastrukturu, modernizaci, veřejné práce, rozvoj měst a cestovní ruch,” řekla eurokomisařka.

Hovořilo se o regionální dopravě a cestovním ruchu, také o celosvětové krizi, která se nevyhnula ani severovýchodu Čech.

První zastávku udělala evropská delegace v čele s Danutou Hübner (Polsko) v České Třebové, kde ji přivítal předseda Regionální rady regionu soudržnosti Severovýchod a zároveň hejtman Pardubického kraje Radko Martínek. Tématem rozpravy se stal dopravní terminál, stavba navazující na dnešní vlakové nádraží.

„Terminál dotovaný z Regionálního operačních o programu Severovýchod více než 161 miliony korun integruje dopravu. To znamená, že lidé zaparkují v podzemním parkovišti a dál už pokračují vlakem nebo autobusem. Naplníme tak motto projektu: Přijeď, bezpečně zaparkuj a cestuj,“ řekl pardubický hejtman. Právě multifunkčnost nyní rozestavěného terminálu ocenila evropská komisařka stejně jako napojení na další projekty z oblasti dopravy.

„Vítám projekty, které usnadňují lidem život a terminál kombinující tři dopravní prostředky mezi ně patří,“ ocenila přínos českotřebovského projektu Danuta Hübner.

Další program čekal evropskou delegaci na litomyšlském zámku. Delegace v doprovodu starosty Michala Kortyše a hejtmanů - Stanislava Eichlera z Liberce a královéhradeckého Lubomíra France pohlédla na město z druhé zámecké arkády. Nadšení neskrývala Danuta Hübner při prohlídce historického pivovaru (rodiště Bedřicha Smetany), který prošel s přispěním evropských fondů rozsáhlou rekonstrukcí.

Pracovní oběd doprovázený prezentacemi krajů a Regionálního operačního programu Severovýchod, včetně dalšího jednání o zajímavých projektech a tiskového briefingu proběhl v hotelu Aplaus. I tato historická budova pod Klášterními zahradami byla rekonstruována s bezmála devatenáctimilionovou dotací z ROP Severovýchod.

„Podpora cestovního ruchu má jistě smysl ve městě hudebních festivalů, jakým je Litomyšl. Nezapomínejme ale v rámci regionu soudržnosti na další místa, která se tolik nenabízejí,“ řekla eurokomisařka.

O podpoře cestovního ruchu hovořil také Stanislav Eichler, který upozornil na několik zajímavých projektů v rámci Libereckého kraje. Zmínil například rekonstruovaný hotel Břízky, který při nedávném lyžařském šampionátu využili k ubytování rakouští reprezentanti.

Na podporu projektů zaměřených na lázeňství a turistiku zase upozornil královéhradecký Lubomír Franc.

„Zaměřujete se na rozvoj měst a obcí, což mohu jen pochválit. V krizi, která postihla celou Evropu a také severovýchodní Čechy, bych ale nyní vsadila na podporu energetických projektů. Ty mají budoucnost. Nezapomínejme také na malé a střední podniky, které evropské peníze tolik potřebují. Čerpejte zkušenosti ze zahraničí a nechte si poradit,“ vyzvala krajské představitele, zástupce projektových týmů a další účastníky diskuse eurokomisařka Danuta Hübner.

V Bruselu jsme v Evropské komisi rozhodli o zjednodušení postupů pro regionální pomoc a o vyplacení záloh navíc ve všech členských státech kvůli zvýšení likvidity. A dále jsme rozhodli o změnách, které by usnadnily přístup malých a středních podniků k nástrojům financování. Doufáme, že ČR bude schopna využít těchto změn v době krize,” doplnila.

 

Mgr. Langer Jiří
jiri.langer@kraj-lbc.cz
Telefon: 485 226 302