Hejtman jednal s kosmonautem a europoslancem Vladimírem Remkem

[21555|9dca34a53973438aecf90fbd2a055e23|5|public/vnejsi_vztahy/rem1_d9bd90528f.jpg]

31. 10. 2007
[id:5776|autor:Mgr. Langer Jiří|email:jiri.langer@kraj-lbc.info|telefon:485 226 302|mobil:|aktualizace:]

Hejtman Petr Skokan přijal v úterý v sídle Libereckého kraje bývalého kosmonauta, nyní  poslance Evropského parlamentu Vladimíra Remka.

Na pracovního setkání jednali zejména o prioritách Libereckého kraje v oblasti ochrany životního prostředí.

„Zajímal jsem se například  o názor vašeho kraje na stavbu větrných elektráren nebo využívání obnovitelných zdrojů,“  uvedl Vladimír Remek.

Petr Skokan jej také informoval například  o úsilí kraje  zřídit v Liberci samostatný krajský soud a krajské policejní ředitelství.

„Diskutovali jsme také i o problematice přeshraniční spolupráce se SRN a Polskem poté, co ČR vstoupí v prosinci do Schengenského prostoru,“ poznamenal hejtman.

Bývalý kosmonaut Remek ocenil spolupráci TU LBC a firmy Elmarco, zejména výzkum a následné využití nanovláken. Dále se zajímal o realizované projekty přeshraniční spolupráce v rámci Euroregionu Nisa, spolupráci v oblasti bezpečnosti a integrovaného záchranného systému. Seznámil se rovněž s cíli projektu Regiotram Nisa a diskutoval s hejtmanem LK možnosti jeho případné podpory ze strany EU.

„V Libereckém kraji se z jeho pohledu děje velmi mnoho zajímavých věcí a náměty, které při setkání získal, určitě využije při jednáních ve výborech EP. Zajímavé jsou pro mě zejména poznatky z praktického naplňování přeshraniční spolupráce a změny režimu na státních hranicích po začlenění do tzv.  Schengenu,“ řekl europoslanec...

Vladimír Remek se na závěr setkání zapsal do pamětní knihy Libereckéhop kraje  a večer se v Severočeském muzeu v Liberci. zúčastnil slavnostního předávání poct hejtmana LK vybraným osobnostem LK u příležitosti státního svátku 28.října.

Vladimír Remek je prvním a dosud jediným českým kosmonautem. Současně byl prvním cizincem, který se zúčastnil mezinárodních pilotovaných vesmírných letů programu Interkosmos v bývalém Sovětském svazu. Remek byl 87. kosmonautem světa, prvním z jiné země než SSSR a USA.

Vladimír Remek byl v hodnosti kapitána členem posádky kosmické lodi Sojuz 28 ve funkci kosmonaut-výzkumník. Byla to první mezinárodní posádka v rámci programu Interkosmos. Velitelem letu byl sovětský kosmonaut plukovník Alexej Gubarev. Let se uskutečnil od 2. do 10. března 1978. Posádka pracovala na palubě orbitálního komplexu Saljut 6 spolu s jeho základní posádkou. Celková délka Remkova letu činila 190 hodin a 18 minut.

Po návratu do vlasti působil Vladimír Remek jako vedoucí pracovník ve výzkumném vojenském pracovišti v Praze-Kbelích. Do roku 1990 byl zaměstnán jako vojenský pilot. V letech 1990–1995 byl ředitelem Vojenského muzea letectví a kosmonautiky v Praze-Kbelích. V červnu 1995 odešel do zálohy v hodnosti plukovníka.

Poté působil v obchodní sféře v Rusku, kde využíval své staré kontakty; nejprve v soukromé sféře, poté jako obchodní rada českého velvyslanectví. V červnu 2004 byl zvolen do Evropského parlamentu na kandidátce KSČM jako nestraník (členství v KSČ ukončil roku 1990).