Koukněte se na Liberec a okolí z výšky. Přijďte na vyhlídku! Od pondělí 5. 5. je otevřena vyhlídka na střeše budovy krajského úřadu, a to každý pracovní den od 8:00 hodin. V pondělí a středu do 16:30, v úterý a čtvrtek do 15:30 a v pátek do 14:00.
Hejtman Libereckého kraje předá nový vůz SDH Smrčí
- 24. 09. 2009 00:00
[id:8802|autor:Šírová Květa|email:kveta.sirova@kraj-lbc.info|telefon:485 226 324|mobil:|aktualizace:]
Hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler předá v sobotu 26. září v obci Záhoří na Semilsku nový doprovodný zásahový vůz s vlekem Sboru dobrovolných hasičů Smrčí.
„Liberecký kraj poskytl obci Záhoří účelovou finanční dotaci na pořízení druhého zásahového sedmimístného vozu Dacia Logan ve výši 192 000,- Kč a 40.000,- Kč na nákup přívěsu,“ řekl hejtman Stanislav Eichler.
Díky novému vozu se jednotka SDH Smrčí od 1. ledna 2010 posunula z kategorie JPO 5 do kategorie JPO 3. Předání vozu proběhne v rámci společenského setkání v Sokolovně v Záhoří od 13 hodin. Na dalším programu je pochod krásných mažoretek „Perličky“, vystoupení dětí z MŠ Záhoří, ukázka klasických i moderních tanců, vystoupení Ohnivé ženy dívčí skupiny Ambrosie a ukázka tradičních irských tanců a stepů.
Historie a současnost SDH Smrčí
SDH Smrčí byl založen již v roce 1878. Sbor tvořili obyvatelé obcí Smrčí, Pelechov, Dlouhý, Záhoří a okolí. Sbor měl 50 členů a do roku 1900 stoupl počet členů až na 80. Po válce došlo k doplnění výzbroje a sepsání kompletního seznamu členů, který v roce 1950 dosáhl počtu 103. Roku 1963 byla odsouhlasena stavba nové hasičské zbrojnice, která byla dokončena v roce 1967. Dále SDH pomáhal při mnoha akcích pro obec, jako například při výstavbě hřiště, při opravách cest, čištění studní a pod. Též pořádal mnohé kulturní akce v místní sokolovně. Sbor rovněž připravoval a vysílal soutěžní družstva na hasičské soutěže. Roku 1989 zažil sbor určitý úpadek, počet členů a pořádaných akcí se snížil. K oživení činnosti sboru došlo v roce 2005, kdy byla sboru přidělena starší cisternová automobilová stříkačka LIAZ. Byla sestavena výjezdová jednotka, která byla postupně rozšiřována novými členy.
V současné době má sbor 26 činných a 13 přispívajících členů. Další roky se činnost zaměřila na získání nové výzbroje a výstroje potřebné k účinnějším zásahům a ke splnění požadavku na vybavenost v kategorii JPO 5. Prostředky na nákup vybavení byly získány hlavně z dotací, ale nemalou částí přispěla i obec. Členové jednotky se zúčastnili řady školení potřebných pro výkon funkcí v jednotce. Po splnění většiny požadavků od HZS bylo sboru nabídnuto zařazení do kategorie JPO 3 (dojezd k místu zásahu do deseti minut) a současně pořízení druhého hasičského vozu.