Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Hejtman LK převzal od Českého svazu včelařů čestné uznání

21. 02. 2012

 

Hejtman LK Stanislav Eichler (ČSSD) dnes převzal v sídle Libereckého kraje v Liberci čestné uznání republikového výboru Českého svazu včelařů (ČSV), které mu předal předseda OO ČSV v České Lípě a člen republikového výboru Jan Hlaváček.

Slavnostního setkání se rovněž zúčastnili radní pro zemědělství a životní prostředí Jaroslav Podzimek, vedoucí odboru KÚ LK Jaroslava Janečková a místopředseda OO ČSV Česká Lípa Jiří Dvořák.

 „Jako první v  České republice ocenil republikový výbor dlouhodobou podporu Libereckého kraje včelařům a jejich chovům. Zároveň jsme chtěli alespoň takto poděkovat za loňskou dotaci ve výši 150 000 korun na odhalení a likvidaci nebezpečného  moru včelího plodu,“ vysvětlil Jan Hlaváček.

Hejtman prozradil, že včelařením se zabýval už jeho otec, nyní se o 10 včelstev stará jeho syn.

„Jsem rád, že tradice se v rodinách udržují a že se daří získávat pro tohoto náročného koníčka i mladé lidi,“ řekl s tím, že ocenění si velmi váží, neboť potvrzuje dlouhodobou podporu Rady a Zastupitelstva LK včelařům v celém regionu.

Podle Jana Hlaváčka se mor vloni objevil na dvanácti místech ZO Kunratice u Cvikova, proto včelaři požádali LK o pomoc, neboť hrozilo rozšíření nákazy.

„Prověřili jsme celý českolipský okres, kde se naštěstí objevilo jen jedno další ohnisko v Mimoni. Ale navíc se podařilo odhalit nákazu i na jednom místě na Semilsku. Ukázalo se tedy, že investování těchto peněz na prevenci se vyplatilo. Můžeme potvrdit, že nyní je celá oblast Českolipska od moru včelího plodu očištěna,“ řekl včelař - osmdesátník.

Okresní organizace Česká Lípa podle něj nyní sdružuje přes 400 včelařů, kteří pečují o téměř 4500 včelstev. Vloni se včelařům nejen na Českolipsku dařilo. V okrese Česká Lípa „vytočili“ 81 925 kg medu a 2584 kg vosku.

„V roce 2010 to bylo „jen“  63 832 kg medu a 2299 kg vosku. Nárůst je tedy značný a potěšující,“ podotkl s úsměvem Jan Hlaváček, který sám vlastní 38 včelstev a ještě se stará společně s členy včelařského kroužku na ZŠ v Novém Boru o tři školní úly.

Mgr. Langer Jiří
jiri.langer@kraj-lbc.cz
Telefon: 485 226 302
Mobil: 739 541 588