Hejtman LK Stanislav Eichler jednal s členem Rady Dolnoslezského vojvodství Jerzy Tutajem o regionální přeshraniční spolupráci

02. 08. 2012

Hejtman LK Stanislav Eichler (ČSSD) se dnes v sídle Libereckého kraje v Liberci setkal s Jerzy Tutajem, členem Rady Dolnoslezského vojvodství zodpovědného za regionální rozvoj.

Účelemjednání byla prezentace přípravy strategie Dolnoslezského vojvodství v souvislosti se sousedstvím s Libereckým krajem.

“Přeshraniční spolupráce je v zájmu obou regionů, zvláště je třeba koordinovat velké projekty tak, aby byly smysluplně čerpány finanční prostředky Evropské unie,“ uvedl mimo jiné hejtman a poukázal na snahu českých a polských krajů vytvořit Evropské seskupení ESUS ještě za účasti Saska.

„Žel, zatím saská strana k tomuto záměru přistupuje dosti rezervovaně,“ podotkl hejtman.

Jerzy Tutaj prezentoval novou regionální strategii Dolnoslezského vojvodství. Jako hlavní linii uvedl záměr vytvářet zejména velké projekty, které by byly více efektivní a smysluplnější, než dosud roztříštěná struktura 1500 malých či větších projektů.

„Jako příklad uvádím projekt Rynk Krkonošsky, což by znamenalo začlenění českých a saských příhraničních regionů tak, aby turisté mohli do tohoto vybudovaného centra - „rynku“ přijíždět nejméně na týden a pořád měli obrovskou rekreační nabídku činností a nejrůznějších kulturních, sportovních a společenských aktivit,“ řekl Tutaj.

Hejtman Stanislav Eichler a člen Rady DSV Jerzy Tutaj se shodli na vytvoření pracovní skupiny, která by posoudila jednotlivě projekty, stanovila jejich priority a některé doporučila zastupitelům obou krajů k realizaci.

„První jednání by se mohlo uskutečnit již v září,“ prozradil hejtman.

Hejtmanův host si na závěr návštěvy prohlédl okolí Liberce z terasy 17. patra budovy Krajského úřadu LK v Liberci.