Hejtman LK Stanislav Eichler jednal s kanadským konzulem Jerry Jelinkem

[31710|9dca34a53973438aecf90fbd2a055e23|5|public/tiskove/jelinek1_21b375a3ae.jpg]

30. 04. 2009
[id:7983|autor:Mgr. Langer Jiří|email:jiri.langer@kraj-lbc.info|telefon:485 226 302|mobil:|aktualizace:]

Hejtman LK Stanislav Eichler včera setkal v sídle kraje s honorárním konzulem ČR v Kanadě Jerry Jelinkem. Jednání se zúčastnili členové Rady LK Lidie Vajnerová, Vít Příkaský a Pavel Petráček, a také představitelé podnikatelských kruhů Libereckého kraje.

Konzul v úvodu připomněl, že je třeba zviditelnit Liberecký kraj zejména v provincii Alberta, kde on působí.

„Minulý rok předváděla při návštěvě starosty Edmontonu v libereckém kraji pardubické firmy BG SYS HT, s.r.o. – moderní technologii opravy silnic v terénu. Dnes spolupracují s Kanadou a vyvážejí tam dvě tun materiálu,“ uvedl příklad spolupráce konzul.

„Žel, Centrum nanotechnologie v Albertě a Technická univerzita v Liberci se ve spolupráci nespojily, což je špatné,“ doplnil s tím, že firma  ELMARCO ale podepsala smlouva minulý měsíc.

Hejtman zdůraznil. Že hlavním tématem setkání je ukázat dalším podnikatelům možnosti se realizovat na podnikatelském a průmyslovém trhu v Albertě.

„Plánujeme obchodní a podnikatelskou misi do Alberty 13. – 23. září 2009, kterou organizuje Business Travell Club EU. Podnikatelé, kteří mají zájem, se můžou nahlásit,“ řekl Jerry Jelinek a připomněl, že provincie Alberta je 9x větší než ČR, má 3,3 milióny obyvatel, velmi nízkou nezaměstnanost,  90% importu putuje z USA a v Albertě se neplatí daně, pouze clo 5%.

Dále hovořil o konkrétních oblastech možné spolupráce: v Albertě je na prvním místě ropný průmysl (druhé největší zásoby ropy na světě), další možnosti v oblastech těžby dřeva, leteckého průmyslu, stavebního průmyslu (izolace, specifické střešní krytiny apod.), životní prostředí (možnosti rekultivace po povrchové těžbě ropných písků), zdravotnictví – výzkum, komunikační technologie, případně cestovní ruch.

„Kanaďané ale příliš do ČR nejezdí, chce to investice do této oblasti – prosadit jméno a povědomí o ČR jako možná destinace pro kanadské turisty,“ upozornil konzul.

Honorární konzul zmínil i možné plány jedné kanadské firmy do budoucna – pokud se najde odbytiště v ČR pro protipovodňové zábrany, bude společnost nabízející tento sortiment hledat i místo pro výrobu některých částí (protipovodňové tubusy, trajlery), v Česku.

„Nabízí se tak další potenciál česko-kanadské spolupráce. Měla by to být otázka cca jednoho roku,“ podotkl konzul.

Hejtman Stanislav Eichler uvedl, že v tomto smyslu jsou velmi důležité schůzky zástupců kraje a obchodní hospodářské komory.

„Důležitá je zejména informovanost, předávání zkušeností a  společné úsilí. Je dobře, že Komora nyní intenzivně pracuje na projektu „Priority spolupráce“, který by měl významně pomoci Libereckému kraji a podnikatelskému prostředí v nelehké době světové krize,“ řekl na závěr schůzky hejtman.