Koukněte se na Liberec a okolí z výšky. Přijďte na vyhlídku! Od pondělí 5. 5. je otevřena vyhlídka na střeše budovy krajského úřadu, a to každý pracovní den od 8:00 hodin. V pondělí a středu do 16:30, v úterý a čtvrtek do 15:30 a v pátek do 14:00.
Hejtman se starostou pokřtili novou knihu Tomáše Edela
- 01. 06. 2009 00:00
[id:8172|autor:Mgr. Langer Jiří|email:jiri.langer@kraj-lbc.info|telefon:485 226 302|mobil:|aktualizace:]
Zaplněný sál Podještědského muzea v Českém Dubu byl o víkendu května svědkem křtu knihy historika a ředitele muzea Tomáše Edela nazvanou Podještědí v Hitlerově třetí říši s podtitulem Kronika obyčejného života let 1938 – 1946. Kmotry publikace se stali přítomní hosté - hejtman LK Stanislav Eichler a starosta města Jiří Miller.
„I když jsem spíše „středověkařem“, zaujaly mě v poslední době i novodobější dějiny Českodubska a Podještědí. A zvláště když jsem si uvědomil, že od konce války již uběhlo skoro 70 let a existuje již takřka poslední možnost vyptat se na události 2. světové války, okolnosti záboru pohraničí i odsunu Němců posledních žijících pamětníků,“ uvedl na vysvětlenou v úvodním proslovu Tomáš Edel.
Podle něj roční práce znamenala vypůjčit si obecní, školní i rodinné kroniky, prostudovat soudobý tisk, policejní protokoly a úřední vyhlášky, a také, a hlavně, chodit po vesnicích a osadách
v Podještědí a natáčet a natáčet vzpomínky.„Studovali jsem například Kroniku osvobození Českodubska, Kroniku školy Proseče p. J., Pamětní knihu Bílé, Školní kroniku Petrašovic, Pamětní knihu Kobyly a další. Zajímavé informace jsme našli také v týdeníku Hlasy od Ještěda, který vycházel v letech
Shromážděný materiál pak vydal zajímavý, souvislý a dramatický příběh, včetně překvapivého, nečekaného a odvážného odboje podještědských starostů v době záboru, kteří si troufli na čtyři memoranda protestující proti okupaci.
Součástí publikace je i příloha se soupisem českých obětí a vězňů koncentračních táborů se vztahem k Podještědí a soupis odsunutých Němců v období
„Chtěli jsme vytvořit „malé dějiny“ zachycující obyčejný život v Podještědí ve válečných letech,“ uzavírá Tomáš Edel, kterému na vernisáži knihy vesele zahrálo a zazpívalo duo Marcela Famfulová z Horaček a Aleš Hlavatý, jinak bubeník kapely Lazaretní vlak. Autor pak podepisoval první prodané výtisky více než hodinu.
Knihu vydalo Podještědské muzeum a Sdružení rodáků a přátel kraje Karoliny Světlé ve Světlé v P., jehož je nyní předsedou Milan Pavlů, nákladem 1100 kusů.