Koukněte se na Liberec a okolí z výšky. Přijďte na vyhlídku! Od pondělí 5. 5. je otevřena vyhlídka na střeše budovy krajského úřadu, a to každý pracovní den od 8:00 hodin. V pondělí a středu do 16:30, v úterý a čtvrtek do 15:30 a v pátek do 14:00.
Hejtman udělil Poctu významným osobnostem Libereckého kraje
- 27. 10. 2009 12:53
Hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler společně se statutární náměstkyní hejtmana LK Lidií Vajnerovou udělil 26. října při slavnostním večeru u příležitosti 91. výročí vzniku samostatného československého státu v Severočeském muzeu v Liberci Poctu hejtmana významným osobnostem Libereckého kraje.
„Je již tradicí, že Liberecký kraj pořádá vždy k výročí vzniku samostatného Československého státu společenský večer, kdy se zároveň předává Pocta hejtmana. Ocenění se předává osobnostem, které pochází z Libereckého kraje nebo svým dílem přispěli k jeho rozvoji a dobrému jménu,“ vysvětluje hejtman Stanislav Eichler
Ocenění za celoživotní práci a přínos pro Liberecký kraj obdrželi:
Doc. PhDr. Rudolf Anděl, CSc. za celoživotní přínos v oblasti historie
Miloslav Bělonožník, za celoživotní přínos v oblasti sportu
František Peterka, za celoživotní přínos v oblasti divadla a filmu
Josef Václav Schejbal (in memoriam), za celoživotní přínos v oblasti umění a historie
Milan Uherek, za celoživotní přínos v oblasti hudby.
Z rukou hejtmana LK osobně převzali všichni laureáti ocenění v podobě hejtmanského dukátu. Za J. V. Schejbala přebírala ocenění ředitelka Muzea Českého ráje v Turnově Vladimíra Jakouběová, kterému bylo věnováno jeho celoživotní dílo. O hudební doprovod celého večera se postarali žáci ZUŠ Jabloňová.
Medailonky oceněných:
Doc. PhDr. Rudolf Anděl, CSc.
Narodil se v Šumburku nad Desnou v roce 1924. Jeho historické a vlastivědné práce jsou zaměřeny zejména na severní Čechy. Je autorem mnoha desítek odborných článků o husitství, regionální šlechtě apod., které publikuje od 50. let 20. století v odborných časopisech. Za poslední dobu vydal ve spolupráci se svými kolegy rozsáhlou výpravnou publikaci Frýdlantsko – Minulost a současnost kraje na úpatí Jizerských hor. Donedávna působil jako pedagog na katedře historie Fakulty pedagogické Technické univerzity v Liberci a jako šéfredaktor regionálního historického sborníku Fontes Nissae.
Miloslav Bělonožník
Narodil se ve Zlaté Olešnici v roce 1918. Kopcovitá krajina mu nejspíš byla inspirací a jeho celoživotní láskou se staly skoky na lyžích. V roce 1955 se stal prvním čs. skokanem, který v Oberstdorfu překonal 100m hranici. Působil jako předseda trenérské rady Svazu lyžování, předseda ústřední sekce lyžování ČSTV, člen předsednictva výboru svazu lyžování ČSTV a předseda komise sportovně technické a rozhodčích, od r. 1960 je členem mezinárodní komise výboru svazu lyžování ÚV ČSTV. Rozsáhlá je také jeho činnost v Mezinárodní lyžařské federaci FIS. Od roku 1969 předsedal subkomisi pro stavbu můstku FIS – podílel se na výstavbě můstků u nás i v zahraničí. Zavedl evidenci všech můstků na světě, jejich homologaci a vystavování certifikátů.
František Peterka
Narodil se v Praze v roce 1922. Svůj život zasvětil herectví, i když jeho studia na konzervatoři přerušilo totální nasazení za nacistické okupace, nevzdal se a po jejich dokončení dostal angažmá v divadlech v Uherském Hradišti a v Olomouci, kde se naplno věnoval herectví. Jeho láskou ale bylo liberecké divadlo F. X. Šaldy, kde vystupoval celý život. V poslední době účinkuje v libereckém divadle při humorném představení Podivná beseda důchodcova o besedě. Rolí, která se navždy zapsala do našeho povědomí a vtiskla nám podobu vládce Krkonoš je Krakonoš v Krkonošských pohádkách.
Josef Václav Schejbal – in memoriam
Narodil se v Kristiánově v roce 1928. Svůj život zasvětil historii umění, písemnictví a kreslířství. Jako ilustrátor se věnoval dokumentaci lidových stavení zejména na Jablonecku a na Chebsku. To, co nám Josef Václav Scheybal zanechal, je nejen povědomí, že severní Čechy oplývají množstvím překrásné lidové architektury a jsou územím, které má nejen rozmanitou a překrásnou přírodu a rozměr člověka, ale zachytil a zdokumentoval prvky, které v krajině během času doznaly změn. Zachoval tak původní pohledy na krajinu Jizerských hor i Krkonoš pro další generace. Jeho zaměření na lidovou architekturu vyústilo v celoživotní badatelskou a dokumentátorskou práci. Společně se svou manželkou Janou vydal známé publikace: Kraj kolem Jizery, Umění lidových tesařů kameníků a sochařů v severních Čechách a další. V letošním roce bylo jeho celoživotní dílo věnováno Muzeu Českého ráje v Turnově.
Milan Uherek
Narodil se v Bzenci v roce 1925. Obor, ve kterém vynikl je hudba, respektive řízení její reprodukce pomocí lidských hlasivek. Věhlasný sbormistr a dirigent, který založil jeden z nejslavnějších českých dětských pěveckých sborů – Liberecký Severáček. Přesto, že již není sbormistrem, dodnes se sboru věnuje jako umělecký poradce. Je nositelem ceny Františka Lýsky, Bedřicha Smetany a Ceny ministra kultury. Pravidelně se jako porotce zúčastňuje sborových soutěží doma i v zahraničí. Je členem festivalových výborů, členem poradních sborů pro dětský sborový zpěv, lektor sbormistrovských kurzů a seminářů. Vyniká také jako autor odborné literatury, úprav lidových písní, sborových skladeb a cyklů pro dětské pěvecké sbory.
Květa Šírová
oddělení tiskové a vnějších vztahů