Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Hejtman zahájil vernisáž výstavy absolventských prací k 14O. výročí Sklářské školy v Novém Boru

26. 06. 2010

Hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler (ČSSD) společně s náměstkyní ministryně školství ČR Evou Bartoňovou, senátorem Karlem Kapounem, starostou Města Nový Bor Jindřichem Marešem, ředitelkou Sklářské školy Ilonou Jindrovou a dalšími zahájil včera ve Sklářském muzeu v Novém Boru výstavu absolventských prací „140 let sklářské školy Nový Bor“. Výstava je dalším projektem v rámci dlouhodobých oslav jubilejního výročí školy, nad kterými převzal záštitu hejtman LK a Město Nový Bor.

„Věřím, že porovnání zde vystavených prací z ranných začátku školy se současnými výrobky studentů za posledních deset let, ukáže, že sklářská, zejména rukodělná výroba z Nového Boru, má stále šanci prosadit se na domácích, evropských i světových trzích,“ říká hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler (ČSSD), který zároveň poděkoval městu Nový Bor za to, že pamatuje na svou tradici a podporuje Sklářskou školu.

Výstava je rozdělena do dvou linií. V první části, která je vystavena ve Sklářském muzeu je k vidění historická expozice, obsahující výkresy a podle nich zhotovené objekty z prvních třiceti let školy (1870 – 1900). Druhá část výstavy nabízí prohlídku současných prací studentů za posledních deset let a je umístěna v Turistickém a informačním centru v Novém Boru.

"Mnohá díla, která představíme, jsou skutečně unikátní. Výstava v obou objektech potrvá po celé prázdninové období až do 20. září. Návštěvníci si zde budou moci zakoupit také nový katalog školy, který vzniká právě u příležitosti jejího 140. výročí," uvádí Ilona Jindrová.

Druhá etapa oslav jubilea sklářské školy zahájí 18. září. V tento den se v Novém Boru setkají absolventi školy. Pro ně je kromě výstav přichystán také další bohatý program včetně prohlídky současné školy, jednotlivých provozů školních rafinačních dílen a především školní huti v Revoluční ulici. Po celý den bude otevřena i školní galerie na Palackého náměstí, která dokumentuje svou expozicí současné směrování školy.

"Do rámce oslav zapadá také sympozium uměleckoprůmyslových škol České republiky a jejich zahraničních partnerů, jehož spolupořadatelem letos budeme a které potrvá až do 26. září. Zakončí je tradiční výstava vyrobených děl ve sklářském muzeu," doplňuje ředitelka Ilona Jindrová bohatý program, kterým si sklářská škola v Novém Boru připomene své kořeny i současnost.

Šírová Květa
kveta.sirova@kraj-lbc.cz
Telefon: 485 226 324
Mobil: 739 541 624