Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Historie versus moderna: o památku roku lze hlasovat na Facebooku

24. 05. 2023

Další ročník soutěže Památka roku vyhlašuje Liberecký kraj. Toto prestižní ocenění uděluje již od roku 2016 vlastníkům kulturních památek, kteří je obnovili v co nejvíce původní podobě. O vítězi rozhoduje šestičlenná odborná komise.

Letos navíc může hlasovat pro památku kdokoliv. „Chceme veřejnost upozornit na to, že za poslední roky došlo k obnovám řady památek v našem kraji, a to ať celkovým nebo jednotlivých etap. Z často zanedbaných budov se najednou doslova „vylouply“ skvosty. Jsem hrdá na to, že Liberecký kraj těmto obnovám přispívá ve formě dotací a má tak zásluhu na zachování toho, co cenného tu po předcích zbylo,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Stačí si rozkliknout fotky na https://www.facebook.com/regionliberec/ a dát symbol like konkrétní památce. Ta, která jich obdrží nejvíc,  vyhrává. Tři vylosovaní hlasující pak obdrží ceny. Hlasování trvá do 4. června; cena veřejnosti bude vítězné obnově kulturní památky předána společně při slavnostním ceremoniálu v září.

O prestižní titul Památka roku 2022 Libereckého kraje svede v letošním roce souboj šest představitelů příkladných obnov kulturních památek. Odborná šestičlenná komise a zastupitelstvo Libereckého kraje bude vybírat vítěze mezi obnovou areálu poutního kostela Navštívení Panny Marie v Horní Polici, který je národní kulturní památkou, obnovou kostela Povýšení sv. Kříže v Novém Oldřichově, obnovou interiérů bývalé sušárny chmele v Dubé, rekonstrukcí Liebigova paláce v Liberci pro potřeby polyfunkčního komunitního centra – Centrum aktivního života, obnovou objektu mateřské školy v Husově ulici v Jablonci nad Nisou a obnovou obvodového zdiva a roubení domu zvaného Jechovsko v Železném Brodě. Vítěz získá nejen prestižní titul, ale i skleněnou plaketu a finanční dar ve výši 50 tisíc korun.

V hlasování odborné komise v roce 2021 získala ocenění Památka roku škola v Komenského ulici v Jilemnici, v roce 2020 zvítězil bytový dům v Korejské ulici v Jablonci nad Nisou, v roce 2019 bylo ocenění uděleno sídlu společnosti Lasvit v Novém Boru, o rok dříve ho získal kostel Povýšení sv. Kříže v Jablonci nad Nisou.

Roky 2017 a 2016 byly unikátní, neboť ocenění obdržely hned dvě kulturní památky. V roce 2017 to byla papírna v Hamru na Jezeře a zámek Navarov, v roce 2016 se vítězi staly Dolení mlýn v Bradlecké Lhotě a zámek Svijany. První památkou roku v Libereckém kraji je bývalá sýpka v Černousích.

Více informací se nalézá na odkazu https://kultura.kraj-lbc.cz/page412/pamatka-roku/pamatka-roku-2022-libereckeho-kraje.

 

Jan Mikulička
odborný zaměstnanec vztahů s veřejností
jan.mikulicka@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226324