Informace o koronaviru poskytne nová telefonní linka 1212

23. 03. 2020

Funkční systém testování, vyšetřování, karantény, izolace i dostupné klinické péče vytvořily Liberecký kraj a samospráva ve spolupráci se zdravotníky, hygieniky i záchranáři.

„S pomocí občanů jsme připraveni tuto výzvu zvládnout,“ prohlásil náměstek hejtmana pro resort zdravotnictví Přemysl Sobotka.

Ohledně koronaviru je navíc možné nově využít celostátní telefonní linku 1212, kde lze obdržet užitečné informace. „Volající zde v případě potřeby operátoři nasměrují k dalším krokům,“ doplnil náměstek Sobotka.

V případě zdravotních potíží je třeba volat svému praktickému lékaři, mimo jeho pracovní dobu pak lékaře pohotovostní služby, kteří rozhodnou o odběru a vyšetření na koronavirus, případně udělí karanténu. „Zejména neváhejte, pokud máte horečku vyšší než 38 stupňů, suchý kašel a dušnost a nelze tyto příznaky vysvětlit jinak,“ dodal Sobotka.

Nyní se odběry provádějí v Krajské nemocnici Liberec, konkrétně v Kristianově ulici. Pro tyto účely bylo vyčleněno místo na ploše bývalé automyčky ve spodní části areálu nemocnice, kde vyrostl červený stan s nápisem Stacionární odběrové místo. Vjezd je z Husovy ulice naproti prodejně kebabu.

Zároveň jezdí po Libereckém kraji dva odběrové týmy Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje, které v případě, že praktický lékař či hygienik nařídí vyšetření na koronavirus, mohou za lidmi vyjet a příslušný odběr provést doma.

„Nedožadujte se neindikovaného vyšetření na odběrovém místě či odběrovými týmy Zdravotnické záchranné služby. Pro soukromé důvody vyšetření zvolte některou z komerčních laboratoří; seznam je na webu www.mzcr.cz,“ sdělil Sobotka. „Řiďte se pokyny lékařů a hygieniků pro chování v karanténě či izolaci, na jejich dodržování dohlíží policie.“

Informace o aktuální epidemiologické situaci v Libereckém kraji jsou na webu www.khs.lbc.cz

Jan Mikulička
jan.mikulicka@kraj-lbc.cz