Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Informační model budov BIM je moderní stavební metoda. Kraj ji zkouší v pilotním projektu

Mgr. Filip Trdla

tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu

  • 18. 11. 2021 09:56
  • Majetek a investice
  • Rozvoj

Sdílet článek

Krajští radní rozhodli o výběru dodavatele veřejné zakázky na zpracování projektové dokumentace nového Centrálního depozitáře pro Liberecký kraj. Ta má být zpracována digitální pracovní metodou používanou ve stavebním průmyslu, tzv. BIM (Building Information Modeling – Informační model budovy). Depozitář má vyrůst v Českém Dubu.

„Prostřednictvím metody BIM vznikne jakési digitální dvojče stavby. Smyslem je již během přípravy projektu eliminovat množství případných chyb a nedostatků. Projektová dokumentace je tak díky tomu přesnější,“ řekl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

Metoda BIM je současným trendem a postupně ji využívají i další kraje či města. Například v našem regionu byla tímto způsobem připravena projektová dokumentace při výstavbě nákupního střediska OC Central v Jablonci nad Nisou. Používají ji i státní organizace jako Lesy České republiky. S BIM jsou budovy plánovány, konstruovány a řízeny s vyšší kvalitou v rámci dohodnutého plánu a rozpočtu.

V případě zakázky zadávané Libereckým krajem jde o pilotní projekt. „Od roku 2022 má být použití BIM pro nadlimitní veřejné zakázky na stavební práce financované z veřejných rozpočtů povinné. Chceme proto být na dobu, kdy se projekt depozitáře uskuteční, připraveni,“ upřesnil Zbyněk Miklík. „Využití metody BIM umožní lépe a transparentně kontrolovat samotný průběh stavby a minimalizovat dodatečné náklady. Ve výsledku jde o úsporu veřejných peněz,“ vysvětlil náměstek Miklík.

Do tendru na dodavatele na „Zpracování nového centrálního depozitáře pro Liberecký kraj“ se přihlásilo devět společností. „Ověřování referenčních služeb zabralo více času než obvykle a bylo komplikované i z důvodu neukotvení BIM v právním systému České republiky. Chybí totiž jakékoliv standardizace,“ poznamenal Zbyněk Miklík. Vybraným dodavatelem je společnost TECHNICO Opava s.r.o., která s metodou BIM dlouhodobě pracuje a využívá ji, i když není objednavateli poptávána. „Očekáváme od společnosti TECHNICO Opava profesionální přístup na základě jejich dlouhodobých zkušeností s touto metodou. Předpokládáme, že společnost předá „prováděcí“ informační model ke konci roku 2023. Stavební povolení by mělo nabýt právní moci v prvním kvartálu stejného roku.“

Příprava budování depozitáře představuje náročnou akci. Stavět se začne v závislosti na tom, kdy se podaří sehnat peníze. Projektová dokumentace vyjde na 10 milionů korun včetně DPH, samotná stavba na 200 milionů. Liberecký kraj chce na stavbu depozitáře využít i evropské dotace. Centrální depozitář by měl vzniknout na bývalých pozemcích společnosti Silnice LK na okraji Českého Dubu, je plánován jako pasivní, nízkoenergetický objekt vybavený nejmodernější technikou, která pro skladování muzejních sbírek zajistí a udrží optimální podmínky. Budova pojme až stovky tisíc předmětů, na jejichž uložení jsou potřeba tisíce metrů čtverečních. Hotový je i architektonický návrh. Jeho autorem je kancelář Adam Rujbr Architects.

 

Youtube video

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky