Koukněte se na Liberec a okolí z výšky. Přijďte na vyhlídku! Od pondělí 5. 5. je otevřena vyhlídka na střeše budovy krajského úřadu, a to každý pracovní den od 8:00 hodin. V pondělí a středu do 16:30, v úterý a čtvrtek do 15:30 a v pátek do 14:00.
Interiér nové liberecké galerie přijde na 33 miliónů Kč
- 09. 01. 2013 13:55
| Rada kraje na svém zasedání souhlasila se záměrem zahájit zadávací řízení na výběr dodavatele interiérových prvků s názvem „Vybavení galerie mobiliářem a zařízením“. Zároveň souhlasila se závazkem financování akce „Interiér městských lázní – nového objektu Oblastní galerie“ z rozpočtu kraje do maximální výše 33 000 000 Kč v letech 2013 – 2014, z toho v r. 2013 do výše 23 000 000 Kč a v r. 2014 do výše 10 000 000 Kč, a to za podmínky, že podíl Libereckého kraje při spolufinancování stavebního projektu „Revitalizace městských lázní na galerijní a muzejní objekt“ financovaného z Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod realizovaného Statutárním městem Liberec nepřesáhne v r. 2013 7,5 % z celkových způsobilých výdajů projektu „Revitalizace městských lázní na galerijní objekt“ |
I. Úvod
Statutární město Liberec realizuje od r. 2009 projekt „Revitalizace městských lázní na galerijní objekt“ spolufinancovaný z programu ROP NUTS II Severovýchod. Účelem projektu je především rekonstrukce budovy bývalých městských lázní č.p. 723 na Masarykově ulici v Liberci, která je ve vlastnictví města, a měla by do budoucna sloužit Oblastní galerii v Liberci (OGL). Pro Liberecký kraj (LK) tento projekt znamená jediné možné řešení, jak zajistit další fungování Oblastní galerie a odpovídající uložení rozsáhlé a významné sbírky. Již od vzniku kraje se hledaly možnosti rekonstrukce a rozšíření stávajícího objektu galerie nebo její přestěhování z již nevyhovujících prostor.
Projekt „Revitalizace městských lázní na galerijní objekt“ byl Libereckým krajem zvolen jako nejvhodnější řešení.
Nyní odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu předložil orgánům kraje pro informaci celkovou zprávu o aktuálním stavu realizace projektu, smluvních vztazích mezi Libereckým krajem a statutárním městem Liberec, z nich vyplývajících termínových a finančních závazcích, a zajištění dalšího postupu.
II. Smlouvy se statutárním městem Liberec
V r. 2010 byly orgány kraje a statutárního města Liberec schváleny mimo jiné následující smlouvy, z nichž vyplývají pro kraj a město jisté závazky a povinnosti:
1. Smlouva o společném postupu v rámci projektu „Revitalizace městských lázní na galerijní objekt“ č. OLP/686/2010 - závazek kraje poskytnout městu dotaci ve výši 7,5% z celkových způsobilých výdajů projektu, které jsou nyní městem odhadovány na 370.966.877 Kč (po výběrovém řízení na zhotovitele stavby).Předpokládaná výše dotace od LK je 27.822.516 Kč - její zpřesnění bude závislé na vyúčtování způsobilých výdajů projektu. Z této částky bylo dosud městu uhrazeno
15 mil. Kč.
2. Smlouva o bezplatném užívání nemovitostí v rámci projektu „Revitalizace městských lázní na galerijní objekt“ č. OLP/684/2010 uzavřená mezi statutárním městem Liberec a Oblastní galerií v Liberci - závazek města předat nemovitosti kraji (galerii) k bezplatnému užívání po kolaudaci stavebních prací ve stavu, který umožňuje galerii řádný provoz a výkon činností, galerie se zavazuje zahájit výstavní činnost do 6 měsíců od doby, kdy teplotní a vlhkostní podmínky v objektu dosáhnou požadovaných hodnot. Město po dobu 5 let nemůže převést nemovitost na kraj z důvodu 5 leté udržitelnosti projektu (pravidla programu ROP).
3. Darovací smlouvy - navazují na předchozí smlouvy, upravují majetkové vztahy mezi krajem a městem, specifikují předmět darování města a kraje a hodnotu daru, návrh na vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí podá dárce, kraj podá návrh nejpozději do 6 měsíců od předání revitalizovaného galerijního objektu, budovy č.p. 723 na Masarykově ulici k bezplatnému užívání, město podá návrh na vklad vlastnického práva nejpozději do 2 měsíců od uplynutí doby udržitelnosti projektu.
4. Smlouva o dílo - předmětem smlouvy bylo zpracování projektu vybavení interiéru lázní expozičními, kancelářskými a skladovými prvky. Projektovou dokumentaci „Prováděcí projekt a autorský dozor interiéru městských lázní - nového objektu Oblastní galerie“ vypracovala architektonická kancelář SIAL, architekti a inženýři spol. s. r. o. Liberec. Projekt byl předán a je podkladem pro připravované výběrové řízení - projekt byl zaplacen, zbývá smluvní závazek kraje uhradit 168.000 Kč firmě SIAL za autorský dozor v r. 2013 (bude realizováno po zůstatku rozpočtu 2012).
K již uzavřeným smlouvám se statutárním městem Liberec projednaly a schválily orgány kraje a města na základě potřeby v r. 2012 další smlouvy:
1. smlouva o poskytnutí dotace městu ve výši 2,5 mil. Kč na práce spojené s interiérovým vybavením lázní (realizace stavebně interiérových prvků) - dotace poskytnuta městu na základě usnesení ZK č. 275/12/ZK ze dne 28.8.2012
2. smlouva o poskytnutí dotace městu ve výši 15 mil. Kč, jako části ze 7,5 % spoluúčasti Libereckého kraje na financování rekonstrukce lázní - dotace poskytnuta městu na základě usnesení ZK č. 332/12/ZK ze dne 25.9.2012.
III. Ze smluv vyplývající závazky, termíny a další nutný postup
Časový harmonogram:
1. dle stanoveného harmonogramu by OGL měla zahájit provoz v lázních v únoru 2014
2. jak vyplývá z výše uvedeného v čl. II odst. 4, Oblastní galerie by měla opustit stávající budovu do šesti měsíců od předání lázní k užívání (k předání objektu lázní dojde pravděpodobně po kolaudaci, kterou předpokládáme v červenci 2013). Původní termín dokončení stavby v březnu 2013 byl posunut o 90 dní.
3. s ohledem na časový harmonogram bude nutné vyhlásit zadávací řízení na výběr dodavatele interiérových prvků, počítačového vybavení a elektroniky a zadat výrobu interaktivních prvků do expozice v předpokládané hodnotě celkem 33 mil. Kč.
4. zadávací řízení na výběr dodavatele interiérových prvků s názvem „Vybavení galerie mobiliářem a zařízením“ bude nutné zadat v nejkratším možném termínu a s ohledem na rozsah požadovaného vybavení interiérů, kdy některé prvky jsou atypické, a bude nutné, aby vítěz zadávacího řízení zajistil jejich výrobu a montáž (především vybavení depozitářů).
Liberecký kraj bude v připravovaném zadávacím řízení v pozici centrálního zadavatele - zadavatelem, tedy investorem bude Oblastní galerie v Liberci, příspěvková organizace.
Vzhledem k celkové předpokládané hodnotě se bude jednat o nadlimitní veřejnou zakázku, zadávanou v otevřeném řízení, rozdělenou na sedm částí:
1. „Mobiliář“
2. „Regály nábytkové veřejných prostor“
3. „Skladové regály a úložné systémy“
4. „Svítidla“
5. „Výstavní fundus“
6. „Expoziční panely“
7. „Monitorovací systém“
Předpokládaný časový harmonogram průběhu zadávacího řízení:
1.20. 12. 2012 bylo zveřejněno „Oznámení předběžných informací“ - zajistilo odd. Veřejných zakázek
2. do 1. RK. 8. 1. 2013 předložit souhrnnou zprávu o aktuálním stavu rekonstrukce městských lázní na objekt Oblastní galerie v Liberci a závazek financování akce „Interiér městských lázní - nového objektu Oblastní galerie“ v letech 2013 - 2014 (zajistí odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu)
3. do 2. RK 22. 1. 2013 předloží odd. Veřejných zakázek materiál ke schválení smlouvy o centrálním zadávání a materiál k zahájení zadávacího řízení „Vybavení galerie mobiliářem a zařízením“
4. do 1. ZK 29. 1. 2013 předložit souhrnnou zprávu o aktuálním stavu rekonstrukce městských lázní na objekt Oblastní galerie v Liberci a závazek financování akce „Interiér městských lázní - nového objektu Oblastní galerie“ v letech 2013 - 2014 (zajistí odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu)
5. 11. 3. 2013 v 9:00 - předpokládaná lhůta pro podání nabídek a otevírání obálek
6. 20. 3. 2013 - předpokládané 1. jednání hodnotící komise (posouzení kvalifikace); dále budou následovat další jednání hodnotící komise (dle aktuální potřeby a stavu předložených nabídek) za účelem posouzení a hodnocení
7. rozhodnutí o výběru nejvhodnější nabídky - materiál s největší pravděpodobností do 8. RK 16. 4. 2013
8. podpis smlouvy v 05/2013 - za předpokladu, že nebudou podány žádné námitky
5. Samostatné zadávací řízení bude dále následovat na PC a elektroniku, jako
poslední se budou řešit interaktivní prvky do expozice.
6. OGL bude muset v průběhu roku 2013 vyhlásit další zadávací řízení na dodavatele vybraných služeb v lázních (např. ostraha, údržba budovy, zahrady, úklid, úklid sněhu apod.), také co nejdříve s ohledem na zákonné lhůty a s ohledem na pracovně-právní závazky OGL vůči zaměstnancům
7. od července 2013 do prosince 2013 souběh provozu starého a nového objektu galerie, postupné stěhování a vybavování interiérů lázní
IV. Finanční zajištění v r. 2013 až 2014:
Zajištění celé akce „Interiér městských lázní - nového objektu Oblastní galerie“, v předpokládané hodnotě celkem 33.000.000 Kč včetně 21% DPH:
Výše finančního krytí akce „Interiér městských lázní - nového objektu Oblastní galerie“pro rok 2013 do výše 23.000.000 Kč bude za podmínek uvedených v usnesení zajištěno při vypořádání kapitoly 923 - Spolufinancování EU, akce „ROP, IPRM - Revitalizace městských lázní na galerijní objekt“.
Akce „Interiér městských lázní - nového objektu Oblastní galerie“ obsahuje:
a) zadání samostatné nadlimitní zakázky na zajištění interiérových prvků s názvem „Vybavení galerie mobiliářem a zařízením“, jejíž součástí bude 7 částí (viz. čl. III odst. 4)
b) PC a další elektroniku sloužící pro výstavní účely, přednášky apod. (bude řešeno jako samostatná VZMR)
a) interaktivní prvky do expozice (jelikož se jedná o speciální jednotlivé exponáty, budou vyráběny na zakázku)
b) autorský dozorpři realizaci projektu vybavení interiéru
c) technický dozor investora
V. Ostatní finanční závazky a zajištění
- 12.822.516 Kč doplatek smluvního závazku 7,5% spoluúčasti kraje na projektu. Lze předpokládat, že se úhrada doplatku přesune až na začátek r. 2014, po vyúčtování uznatelných nákladů projektu.
- Cca 9.000.000 Kč nad rámec schváleného rozpočtu OGL na r. 2013 (stěhování, instalace expozic, souběh provozu dvou objektů, služby a další). Bude řešeno samostatně v rámci navýšení rozpočtu Oblastní galerie.
VI. Doplňující informace:
Staveniště bylo generálnímu dodavateli, kterým je stavební společnost Chládek a Tintěra, Pardubice a. s., předáno 9. září 2011. Od doby předání staveniště generální dodavatel dokončil nový objekt depozitáře, spojovací chodbu mezi oběma objekty, prosklenou přístavbu, podlahy a omítky v obou objektech, jsou dokončována a postupně osazována okna, restaurována fasáda lázní, dokončené jsou rovněž všechny rozvody elektroinstalace, vody, kanalizace a topení. Objekt je již napojen na dodavatele tepla a elektrické energie.
Dne 17. 12. 2012 se uskutečnila prohlídka objektu za účasti náměstkyně hejtmana PhDr. Hany Maierové, ředitele Oblastní galerie Mgr. Jana Randáčka, zástupců odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu a TV GENUS.
Překážky při realizaci stavby.
Vzhledem k tomu, že se jedná o rekonstrukci více než sto let staré budovy, objevilo se v průběhu realizace stavby několik momentů, kdy bylo třeba upravit prováděcí dokumentaci a např. zvolit jiné technologické postupy. Změny technologických postupů, ale neměly vliv na budoucí využití budovy jako galerijních prostor. Mimo jiné bylo potřeba se vypořádat s větším rozsahem koroze nosníků v podlahách, se zaneseným korytem Jizerskohorského potoka, nevhodně řešenou kanalizací ze sousedního obytného domu apod. Největší problém v současné době představuje budova trafostanice, jejímž vlastníkem je město Liberec, ale technologii spravuje správce konkurzní podstaty. Město Liberec s ním v současné době vede jednání o odkupu, aby bylo možné rekonstrukci dokončit dle původní projektové dokumentace (ta počítá s demolicí objektu trafostanice).
Souběžně s probíhající rekonstrukcí se galerie intenzivně připravuje na budoucí provoz v lázních. Do dnešní doby galerie připravila koncepci činnosti lektorského oddělení, v hrubých rysech je známá představa budoucích stálých expozic i četnosti výstav. Koncepce Oblastní galerie v Liberci vychází mimo jiné z účasti na odborných seminářích, konzultacích s externími odborníky a z vlastní zkušenosti odborných pracovníků galerie. V návaznosti na to byl připraven odhadovaný rozpočet nákladů potřebných k zajištění provozu galerie v lázních. Rovněž byl zpracován předpokládaný harmonogram stěhování do lázní, včetně odhadu nákladů.
Veškeré činnosti spojené s vybavováním interiérů lázní a se stěhováním sbírek jsou naplánovány tak, aby galerie mohla v lednu 2014 uvolnit stávající budovu galerie (s ohledem předpokládaný termín pro vklad vlastnického práva k budově ve prospěch města Liberce) a v únoru 2014 mohla otevřít novou galerii v lázních.
Vzhledem k prodloužení realizace stavby došlo v harmonogramu činností ke změnám. Původní harmonogram předpokládal zahájení vybraných činností již v dubnu 2013. Nový harmonogram ale počítá se zahájením jednotlivých aktivit až v červenci 2013.
Oblastní galerie kromě harmonogramu stěhování již v minulosti připravila plán provozu galerie v lázních. Ten mimo jiné počítá s větším využitím externích dodavatelů služeb a se spoluprací s externími kurátory při přípravě výstav.
Ředitel OGL Mgr. Jan Randáček pravidelně informuje odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu a zástupce odboru investic a správy nemovitého majetku o postupu prací při rekonstrukci. Rekonstrukce objektu lázní a vše co s tím souvisí, je časově a organizačně velmi náročný projekt. Organizační a časová náročnost bude postupně stoupat s přípravou zadávacího řízení na dodavatele vybavení interiérů a s realizací této zakázky.
Vedení OGL i odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu proto zajistí sestavení pracovní skupiny pro řešení financování vybavení interiéru lázní, výběrových řízení, stěhování a zahájení provozu ve složení:
- náměstkyně hejtmana, pověřená vedením resortu cestovního ruchu, památkovou péči a kulturu
- náměstek hejtmana, pověřený řízením resortu ekonomiky, investic, správy majetku a informatiky
- vedoucí odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu
- vedoucí odboru investic a správy nemovitého majetku
- ředitel Oblastní galerie v Liberci
- zástupce odborné veřejnosti
Náměstkyně hejtmana Zuzana Kocumová: „Kraj doplácí na diletantskou přípravu projektu, a to ve výši téměř 50 miliónů korun, když sečteme spolupodíl na předražené zakázce a "zapomenutí" na vnitřní vybavení. Navíc oněch zmíněných 33 miliónů Kč na interiér galerie mohlo jít z evropských peněz.
Hejtman Martin Půta: „Byla to velká chyba, když se do projektu nedostalo vnitřní vybavení. Pro nás je nyní důležité projekt dokončit a zmírnit jeho dopady na krajský rozpočet. Bude to těžké, když budeme muset s Libercem ještě jednat o financování 7,5 procentního podílu, což může být kolem 25 miliónů korun.“