Jablonec uvidíte z radniční věže jako a dlani

Bc. Lenka Klimentová

odborný zaměstnanec

• 06. 07. 2018 00:00

S příchodem letních prázdnin se věž jablonecké radnice promění v jednu z rozhleden Jizerských hor. Výstup na ochoz 51 metrů vysoké radniční věže každoročně láká stovky turistů. Z důvodu opravy fasády byla však vyhlídka pro veřejnost naposledy otevřena v roce 2015. Po tříleté pauze mohou první návštěvníci na věž vystoupat v pondělí 9. července.

Budova budovy radnice postavené v letech 1931 až 1933 podle návrhu architekta Karla Wintera prochází již několik let různými rekonstrukcemi. Od roku 2013, kdy se intenzivně opravuje interiér i exteriér budovy, magistrát vydal více než 50 milionu korun. Radnice se po letech dočká nové omítky, kterou hyzdily fleky, vyměněna jsou okna, ve vestibulu od loňska září nové lucerny vytvořené podle původních funkcionalistických návrhů, do krásy se probouzí i zasedací místnosti. „Jablonecká radnice je po architektonické stránce výjimečná a opravu si nepochybně zaslouží. Věřím, že obnovené funkcionalistické detaily ocení i návštěvníci, kteří se v létě vydají na radniční věž. Oblíbenou “atrakcí” je také páternoster nebo-li oběžný výtah. Zvláště pro děti je to rarita,“ říká Petr Vobořil, ředitel Jabloneckého kulturního a informačního centra, které výstupy na věž zajišťuje.

Podívat se na Jablonec z ptačí perspektivy neláká jen turisty. Hojně přicházejí i místní. „Jablonečáci se rozhlédnou a ukazují si, kde bydlí, kam chodí do školy nebo na zmrzlinu. Turisté se víc vyptávají, co je kde za kopec nebo za zajímavou stavbu. Za jasného počasí je krásně vidět až na Ještědský hřbet, Jizerské hory, Černostudniční hřeben nebo Císařský kámen,“ dodává svůj postřeh Alexandra Pohoževa, jedna z průvodkyň, která v minulých letech “na věži” pracovala.

Radniční věž v Jablonci můžete navštívit od 9. 7. do 31. 8. 2018. Otevírací hodiny: po a st 10–16 hodin, út a čt 10–15 hodin, pá 10–14 hodin. Výstup možný pouze s průvodcem v každou celou hodinu, sraz bude v přízemí budovy radnice. Vstupné: 20 Kč (dospělí), 10 Kč (děti 6–15 let, studenti, ZTP), zdarma – senioři nad 70 let, pedagogický dozor. Výstupy zajišťuje Jablonecké kulturní a informační centrum.

Turistický servis mohou lidé v létě využít i v budově radnice. Pro větší pohodlí návštěvníků Jablonce je v době letní sezóny v provozu další pracoviště turistického infocentra. Návštěvníci ho najdou přímo v budově radnice na Mírovém náměstí. Výstup na radniční věž tak mohou spojit s nákupem pohlednic, drobných upomínkových předmětů, map či s pořízením propagačních materiálů o městě. Do konce září je na místě přítomen jeden z pracovníků turistického infocentra, připraven poradit i zahraničním návštěvníkům.

Loni těchto služeb využilo přibližně dva a půl tisíce lidí. Hlavní turistické infocentrum, které je v provozu celoročně (o prázdninách denně), se nachází v Domě Jany a Josefa V. Scheybalových v Kostelní ulici. Tento historický dům slouží zároveň jako památník a galerie. Aktuálně zde můžete navštívit výstavu Ze staré školy, která zaujme ukázkou vybavení třídy z období první republiky.

Zdroj: Radana Schaeferová, JKIC