Koukněte se na Liberec a okolí z výšky. Přijďte na vyhlídku! Od pondělí 5. 5. je otevřena vyhlídka na střeše budovy krajského úřadu, a to každý pracovní den od 8:00 hodin. V pondělí a středu do 16:30, v úterý a čtvrtek do 15:30 a v pátek do 14:00.
Jak pomoci těm, kteří pomáhají? V kraji vzniká nástroj pro sociální podniky
- 14. 07. 2025 09:53
- Sociální
Důležitou roli při začleňování znevýhodněných lidí do pracovního i běžného života hrají sociální podniky. V České republice musí zaměstnávat minimálně 30 % osob z cílových skupin, jako jsou například lidé po výkonu trestu, samoživitelé, senioři nad 60 let, lidé s duševním onemocněním nebo osoby v exekuci.
Zákon jim zároveň ukládá poskytovat těmto zaměstnancům podporu – a to nejen pracovní, ale často i sociální, psychologickou nebo právní. Obtíž může nastat, když se podnikatel, který se rozhodl dělat věci správně, ocitne v situaci, kdy neví, na koho se obrátit – například když jeho zaměstnanec řeší exekuci, nemá kde bydlet nebo potřebuje odbornou psychologickou pomoc.
Právě na tuto potřebu bylo zaměřeno i jedno z témat soutěže Ideathon Libereckého kraje 2025, kam Liberecký kraj prostřednictvím projektu SELiK, přinesl téma Jak propojit sociální podniky s odbornou pomocí pro své zaměstnance.
Téma zaujalo – během soutěže se mu věnovaly hned čtyři týmy, jeden vysokoškolský a tři středoškolské. A i když žádný z nich nakonec nezvítězil, všechny přišly s velmi podobným nápadem: vytvořit webovou platformu nebo aplikaci, která by fungovala jako seznamka mezi sociálními podniky, potenciálními zaměstnanci a poskytovateli odborných služeb.
„Liberecký kraj si uvědomuje, že bez praktického nástroje se pomoc obtížně hledá – a že současný systém podpory pro sociální podniky není vždy přehledný. Proto se bude v započaté práci pokračovat a vzniknout by tak v první fázi měl chatbot nebo webový rozcestník, který podnikatelům nabídne konkrétní a dostupné možnosti odborné pomoci v regionu,“ říká Anna Provazníková, krajská radní pro resort sociálních věcí
Modelovou situací může být, že podnikatel zaměstnává člověka po výkonu trestu. Zjistí, že tento zaměstnanec nemá stabilní bydlení a zároveň čelí exekuci. V tu chvíli otevře nový nástroj, kde si vybere lokalitu a typ problému (například exekuce, bydlení, psychologická podpora) a aplikace mu následně nabídne kontakty na konkrétní organizace nebo odborníky v Libereckém kraji, kteří se těmto tématům věnují.
„Sociální podniky často suplují roli státu a poskytují lidem v těžké životní situaci druhou šanci. Ale podnikatelé v nich většinou nejsou sociální pracovníci, právníci ani terapeuti – a nemohou být na všechno sami. Cílem je jim usnadnit cestu k odborné pomoci, která už v kraji existuje, jen není vždy snadno dostupná nebo přehledná,“ dodala Provazníková.
Nástroj ale nakonec nebude určen jen pro sociální podniky. Jeho cílem je být užitečný i samotným lidem z cílových skupin, kteří se ocitli v obtížné životní situaci a potřebují pomoc – ať už se jedná o hledání bydlení, řešení dluhů, pomoc kouče nebo kariérového poradce, návrat z vězení nebo zvládání psychických obtíží.
Díky jednoduchému rozhraní a přehledné navigaci by si mohli najít cestu k odborné pomoci i bez zprostředkování zaměstnavatele. Zároveň by měl nástroj sloužit i běžným podnikatelům, kteří se rozhodnou dát šanci člověku se znevýhodněním. Demografický vývoj a nedostatek pracovních sil totiž směřují k tomu, že dříve nebo později bude muset po těchto zaměstnancích sáhnout i firma, která se dnes ještě nepovažuje za sociální podnik.
Organizátoři ocení jakoukoli zpětnou vazbu nebo sdílení potřeb z praxe. Kontaktovat lze Zuzanu Rengerovou, manažerku projektu SELiK – Sociální ekonomika Libereckého kraje, na e-mailu z.rengerova@arr-nisa.cz nebo na telefobu 602 343 643.