Janoska Ensemble úspěšně uzavřel 18. ročník festivalu Lípa Musica

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec vztahů s veřejností

• 29. 10. 2019 00:00

Závěrečný týden hlavní koncertní řady 18. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica završilo strhující vystoupení světově populárního ansámblu Janoska Ensemble.  Večer konaný za účasti vzácných hostů z řad představitelů krajské samosprávy v čele s hejtmanem Libereckého kraje Martinem Půtou a dalších představitelů veřejného i soukromého sektoru s nádechem slavnostního akcentu nadcházejících republikových výročí odměnilo publikum dlouhotrvajícími ovacemi vstoje.  Lípa Musica i ve svém osmnáctém ročníku nabídla svému publiku setkání se světově uznávanými hudebními tělesy, která právem patří na přední světové scény, a nabídla tak svému regionu hodnotný umělecký zážitek srovnatelný se standardem evropských metropolí.

18. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica se uskutečnil v termínu od 17. září do 26. října a nabídl řadu 22 akcí na 15 místech Libereckého, Ústeckého kraje a v přilehlé části Saska. Lze předpokládat, že celková návštěvnost festivalu se vyrovná loňské úrovni, to jest. minimálně 4.500 osob.

„Poslední tóny Lípy Musicy ještě stále pomyslně znějí, ale pokud mám začít hodnotit právě uplynulý 18. ročník, budu o něm hovořit jako o roce, kterým se Lípa Musica zařadila mezi nejvýznamnější festivaly v zemi. Významně k tomu přispěl kulturní garant houslista Josef Špaček, který pomohl sestavit výjimečnou dramaturgii, která byl v mnohých projektech zcela unikátní, originální a jedinečná. Ten, kdo by měl hodnotit Lípu Musicu je zejména sám posluchač, ale z pohledu pořadatele mohu směle hovořit o nejúspěšnějším ročníku, která je nejlépe měřitelný zájmem o nabízené projekty,“ zhodnotil letošní ročník jeho ředitel a zakladatel Martin Prokeš.

Pro příští rok jsou již zveřejněny plány pro zahajovací koncert a zároveň Koncert pro Liberecký kraj. Další hvězdou v této sérii koncertů bude v roce 2020 proslulý soubor L'Arpeggiata, který v roce 2000 založila renomovaná loutnistka, theorbistka a harfistka původem z Rakouska Christina Pluhar. Zahajovací koncert 19. ročníku Lípy Musicy se uskuteční v sobotu 12. září 2020 v libereckém Divadle F. X. Šaldy. Soubor L'Arpeggiata zde provede svůj projekt Teatro d’Amore. Vstupenky na tento koncert budou v prodeji ve festivalové pokladně a v síti evstupenka.cz od pondělí 18. listopadu.

„Koncert pro Liberecký kraj se stal během své historie fenoménem. Díky podpoře Libereckého kraje a spojením značky kraje s Lípu Musicou máme jedinečnou příležitost přivážet k nám do regionu světovou špičku klasické hudby. Dalším v pořadí čtvrtou hvězdou se stane světově proslulá L’Arpegiatta v čele s Christinou Pluhar, která se svým ansámblem složeným z nejlepší hráčů Evropy představí projekt Teatro d’Amore, strhující kombinaci Monteverdiho písní, tance a brilantní hry na dobové nástroje. Nabídne se nám tak fascinující interpretaci hudebníků, kteří boří hranice mezi starou hudbou, jazzem a dokáží předat svému publiku nezapomenutelnou dávku pozitivní energie a štěstí,” shrnul Martin Prokeš.

TZ: Lípa Musica