Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Jaroslava Rónu, autora Marťana na Ještědu, představí nová výstava v galerii

07. 03. 2016

Jedna z největších osobností české výtvarné scény, sochař a malíř Jaroslav Róna, zahájí ve čtvrtek 10. března, v Oblastní galerii v Liberci, svou výstavu Sochy a obrazy. Výstava začne vernisáží v 17:30 hodin a zúčastní se jí samotný autor. Vernisáž si nenechá ujít ani hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Jaroslav Róna je dobře znám široké liberecké veřejnosti svými realizacemi ve veřejném prostoru, v Liberci můžete najít jeho Edisonovu lampu a Marťana. V Liberci představí svá čtyři stěžejní témata, jimž se dlouhodobě věnuje. Má rodinnou zkušenost s holokaustem, takže toto temné osobní i dějinné téma je pro autora jedním z nejdůležitějších. S tím souvisí i téma černých vizí konce městské civilizace. Celý život se také obrací k archetypům, mýtům a snům. Celou jeho tvorbou se vine i dráha plavce jak v podobě parníku, převozníka na člunu, ponorky nebo velryby, které jsou symbolem cesty strastiplným životem. Jaroslav Róna se otevřeně hlásí k tradici sochařství a malířství, realistického vyobrazování, didaktičnosti a konzervativnosti. Vystavená díla jsou výběrem prací vzniklých po roce 2000.

Jaroslav Róna studoval v letech 1978–1984 VŠUP v Praze, ateliér skla prof. Libenského, předtím se ovšem vyučil koželuhem. Za studií a jako účastník dnes slavných undergroundových výstav s názvem Konfrontace se seznámil s dalšími názorově spřízněnými umělci, s nimiž založil skupinu Tvrdohlaví. Od počátku byl zároveň malířem a sochařem.

Výstava bude v Oblastní galerii v Liberci k vidění do 5. června 2016, denně kromě pondělí od 10:00 do 17:00 hodin, ve čtvrtek do 19:00 hodin. 

Daníčková Blanka
blanka.danickova@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226302
Mobil: 732765215