Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Jilemnice získala sto tisíc korun na opravu kulturních památek

Jilemnice získala sto tisíc korun na opravu kulturních památek

[30331|9dca34a53973438aecf90fbd2a055e23|5|public/vnejsi_vztahy/vaj_a_cech_8be9995e7e.jpg]

04. 03. 2009
[id:7625|autor:Mgr. Langer Jiří|email:jiri.langer@kraj-lbc.info|telefon:485 226 302|mobil:|aktualizace:]

Cenu v krajském kole soutěže  "Program regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón za rok 2008" a částku sto tisíc Kč převzala dnes v sídle Libereckého kraje z rukou statutární náměstkyně hejtmana Lidie Vajnerové, pověřené vedením resortu kultury, památkové péče a cestovního ruchu LK, v zastoupení starosty Jilemnice Vladimíra Richtera místostarostka města Jana Čechová.

V přítomnosti Miloše Kadlec, ředitele územního pracoviště Národního památkového ústavu v Liberci, a Hany Maierové, předsedkyně krajské sekce Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska diplomem byla oceněna další města v pořadí: 2. Turnov, 3. Česká Lípa, 4. Jablonec. N., který soutěž vyhrál vloni.

„V Libereckém kraji nemáme městské památkové rezervace, máme jen městské památkové zóny, kterých je celkem patnáct. Z nich se však přihlásila jen tato oceněná města,“ uvedla Lidie Vajnerová a připomněla další města s památkovými zónami -  Kamenický Šenov, Dubá, Nový Bor, Zákupy, Český Dub, Frýdlant v Čechách, Hodkovice nad Mohelkou, Hrádek nad Nisou, Jablonné v Podještědí, Liberec a Lomnice nad Popelkou.

„Jsme rádi, že můžeme na krajské úrovni odměnit nejlepší program alespoň částkou 100.000, - Kč. V celorepublikovém kole soutěže již tradičně vyhrávají Programy regenerace městských památkových rezervací. Zde je Liberecký kraj v nevýhodě, neboť žádnou městskou památkovou rezervaci nemá, má jen městské památkové zóny,“  řekla Hana Maierová s tím, že Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska jedná s ministerstvem kultury o tom, aby byla vytvořena nová kategorie – památkových zón, a  tak by se motivace mnohých sídel bez památkové rezervace zvýšila a měly by i šanci umístit se dobře v celostátním kole soutěže.

projektové dokumenty se hodnotí v několika oblastech, které jsou věnovány například kulturním památkám, jejich stavu, nákladům vynaloženým na jejich obnovu, ale i na úklid v zónách a rezervacích, zpřístupnění památek veřejnosti, profil infrastruktury ve vztahu k památkám aj.

Místostarostka  Jilemnice ujistila, že tyto peníze město věnuje na další zvelebení památkových objektů ve městě.

„Máme ještě dost kulturních památek, které potřebují opravit,“ zdůraznila Jana Čechová.

Mgr. Langer Jiří
jiri.langer@kraj-lbc.cz
Telefon: 485 226 302