Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

K úspěchu Naivního divadla v New Yorku přispěl i Liberecký kraj

28. 01. 2015

Liberecké Naivní divadlo bylo Českými centry, ve spolupráci s Institutem umění - Divadelním ústavem Praha, vybráno k účasti na prezentaci českých souborů v Českém centru New York při příležitosti veletrhu Performing Arts - APAP, který se koná každoročně v první polovině ledna.

Přítomnost na veletrhu nabízí jeho účastníkům podle ředitele divadla Stanislava Doubravy možnost stát se aktivní součástí celosvětové sítě této oblasti umění a zároveň získat cenné kontakty. 

„Po loňském úspěchu s hrou Budulínek jsme byli doporučeni s hrou O beránkovi, který spadl z nebe, která se v anketě Divadelních novin o nejlepší inscenaci v ČR 2014 za rok dělí o 3. - 5. Místo a představení sbírá od své premiéry další řadu ocenění,“ řekl ředitel s tím, že příběh beránka, který spadl z oblaků na zem a snaží se vrátit zpět, pracuje s minimem textu a skvělými loutkohereckými výkony. Je určen nejmenším dětem od 2 let. Díky intimnímu prostoru, ve kterém může sedět maximálně 60 diváků, mohou děti zažívat přímý kontakt s herci i s loutkami. Vzniká tak neopakovatelná atmosféra společné radosti z hlediště, i z jeviště.

„Nejinak tomu bylo i v New Yorku, kde se podařilo na jevišti České národní budově na Manhattanu, vytvořit podobný prostor, který má Naivní divadlo k dispozici ve svém Studiu. Ve výsledku byly opět nadšené děti i jejich doprovod. „Bonus“ k představení, kterým je příležitost vyzkoušet si v improvizované herně loutky, hudební nástroje i další scénografické „hračky“ včetně kola štěstí napřímo, vytvořil atmosféru, kdy publikum nechtělo prostor jeviště České národní budovy dlouho opustit,“ popsal atmosféru představení Stanislav Doubrava.

Příprava souborů včetně zkoušek v nových prostorách a s náročnou technikou (kromě NDL to byli tanečníci - 420people a alt@art) probíhala intenzivně dva dny před prezentací  showcase a určitě se vyplatila. Sympatie byly zjevné ze strany publika i ze strany ředitelky Českého centra Barbory Karpetové, která letošnímu českému showcase pomohla se svými spolupracovníky vytvořit výborné podmínky.

Při závěrečné debatě se zástupci souborů byla možnost vystoupení v New Yorku hodnocena jednoznačně jako mimořádná příležitost, která by měla být dlouhodobě podporována, ať ve své současné podobě jako showcase - součást APAP, nebo jako samostatná akce Českého centra a IDU při této události, která koncentruje důležitý manažerský potenciál. Zároveň byly oceněny finanční participace MK ČR a IDU-

„Na tak významnou prezentaci přispěl Liberecký kraj Naivnímu divadlu částkou 50 tisíc korun na náklady spojené s cestou,“ potvrdila statutární náměstkyně hejtmana LK Hana Maierová.

I když odlet souboru do Ameriky přes Vídeň  s Austria Airlines zdramatizovala závada na klimatizaci, která přinutila kapitána Boeingu 777 k obratu letadla ještě nad evropskou pevninou, dopadlo vše dobře. Do New Yorku sice NDL dorazilo se sedmihodinovým zpožděním, ale bezpečně. Spolehlivě přijela podle plánu i výprava, kterou do USA dopravoval tradiční partner společnost DB Schenker.

„S potěšením lze říci, že Naivní divadlo Liberec svůj cíl, předvést v New Yorku kvalitní české loutkové divadlo v moderní formě, splnilo beze zbytku,“  rád shrnul ředitel divadla.

 

Mgr. Langer Jiří
jiri.langer@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226302
Mobil: 739541588