Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Kamenný hospic v Lemberské ulici v Liberci už má svou vizuální podobu

01. 11. 2012

 

Krajský radní pro sociální věci Pavel Petráček zahájil ve čtvrtek 1. listopadu v kapli bývalého Kojeneckého ústavu, v ulici U Sirotčince, v Liberci tiskovou konferenci, na které prezentoval a vizuálně představil budoucí kamenný hospic. Podle všeho bude stát v ulici Lemberská.

Tiskové konference se zúčastnili významní hosté, mimo jiné náměstkyně hejtmana LK Lidie Vajnerová, primátorka Statutárního města Liberec Martina Rosenbergová, náměstek primátora Jablonce n. N. Petr Tulpa, starostka České Lípy Hana Moudrá, starosta Hrádku n. N. Martin Půta, ředitelka Hospicové péče sv. Zdislavy, o.p.s., Taťána Janoušková, MUDr. Marek Sochor, lékař z oddělení klinické onkologie Krajské nemocnice v Liberci, a.s., architekt Martin Rössler a další.

Liberecký kraj je jedním z mála krajů, kde kamenný hospic doposud není a jeho vybudování je potřebné. Vhodný pozemek jsme získali od Statutárního města Liberec. Nyní již máme zpracovanou studii budoucího hospice, jehož kapacita by měla být maximálně 28 osob. Náklady na rekonstrukci odhadujeme na zhruba 80 milionů korun,“ uvedl Pavel Petráček (viz také příloha).

V průběhu konference se hovořilo o historii hospicové péče a sociálních službách vůbec, ale zejména o fungování kamenného hospice.

MUDr. Marek Sochor upozornil, že i podle zahraničních zkušeností se počítá 5 hospicových lůžek na 100 tisíc obyvatel, a to by liberecký hospic splňoval.

Stavba hospice souvisí i s jiným využíváním LDN, neboť zde by měli být umístěni lidé, kteří se výhledově vrátí domů. Úmrtnost by měla dosahovat kolem 15 procent, žel, v současnost je realita jiná – 50 až 75 procent v LDN umírá,“ řekl.

Architekt Martin Rössler připomněl, že vycházel z krajského zadání – 28 lůžek.

„Původní budova je krásná, v dobrém místě, ale postavená na přelomu 19 a 20. Století. Nakonec jsme zvolili variantu s dvěma dostavbami na bocích původní stavby, kde budou další pokoje.

Mimo jiné v přízemí bude zázemí pro personál a služby, v patrech lůžka, jídelna, prostorná foyae, ale i místnost pro rozloučení a márnice. Pod střechou pak lůžka pro stážisty a rodinné příslušníky, kteří chtějí zůstat přes noc,“ popsal s tím, že bude využita i kaple v 2. patře.

„Součástí hospice bude i čajovna zapuštěná do zahrady,“ doplnil. (viz příloha vizualizace)

Podle ředitelky Hospice sv. Zdislavy se řeší i adresa, na které bude kamenný hospic působit.

„Tady v okolí jsou samé pesimistické názvy – ulice U Sirotčince, U Krematoria, Šibeniční vrch. Našli jsme ale přilehlou ulici, která nemá jméno, a tak jsme navrhli pojmenování – Lemberská, neboť svatá Zdislava žila na hradě Lemberk,“ vysvětlila.

Než bude kamenný hospic dostaven, bude sv. Zdislava nadále poskytovat hospicovou péči v terénu a na hospicových lůžkách v nemocnicích v Liberci, České Lípě, Turnově a Semilech. 

„Našim posláním je doprovázení těžce a nevyléčitelně nemocných klientů a jejich rodin prostřednictvím zdravotní, sociální, psychologické a duchovní podpory. Respektujeme jedinečnost člověka a dbáme na to, aby byl vždy zachován individuální přístup. Přání a nároky pacientů a jejich rodin jsou pro nás na prvním místě. Vždy se snažíme o to, aby byla zachována kvalita života v co největší možné míře,“ informovala Taťána Janoušková, ředitelka Hospicové péče sv. Zdislavy.

V závěru si pak účastníci prohlédli stávající prostory budoucího kamenného hospice.

 

 

 

Další informace (viz také příloha)

Hospicová péče sv. Zdislavy je obecně prospěšnou společností, která poskytuje služby nevyléčitelně nemocným lidem a jejich rodinám.

Krajským úřadem Libereckého kraje byla zaregistrovaná v květnu 2009 jako Poskytovatel zdravotních a sociálních služeb v oblasti hospicové (paliativní) péče a poradenských služeb v oblasti:

  • domácí péče,
  • sociálních odlehčovacích služeb,
  • sociálním odborném poradenství,
  • hospicovém poradenství,
  • programu dobrovolnické služby.

Hospicová péče sv. Zdislavy je nestátní zdravotnické zařízení, nezávislé na politických a jiných institucích. V rámci naší republiky jsou sdruženi jako řádní členové v Asociaci poskytovatelů hospicové paliativní péče České republiky

Přání a nároky pacientů a jejich rodin jsou pro ně na prvním místě. Vždy se snaží o to, aby byla zachována kvalita života v co největší možné míře.

V současné době poskytují své služby v domácím prostředí svých klientů v Liberci a jeho okolí do 30 km. Od ledna 2011 nabízí služby Domácí hospicové péče, Odlehčovací služby, Poradnu            a Rodinný pokoj také v České Lípě. Od září 2011 slouží klientům další dva Rodinné pokoje spolu    s Poradnou Zdislava také v Turnově.

 

 

Svou prací se snaží o to, aby:

 

  • pacienti netrpěli nesnesitelnou bolestí,
  • za všech okolností byla respektována jejich lidská důstojnost a
  • v posledních chvílích života nezůstali osamoceni.

 

Kontakty: Hospicová péče sv. Zdislavy, o.p.s.

Hospicová péče sv. Zdislavy, o.p.s.

Horská 1219

460 14 Liberec 14

 

Telefon: 604 697 317
Více na: http://www.hospiczdislavy.cz/

Mgr. Langer Jiří
jiri.langer@kraj-lbc.cz
Telefon: 485 226 302
Mobil: 739 541 588