Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Kino Varšava bude hostit debatu s pamětníky srpnových událostí roku 1968

17. 08. 2022

Jak na vlastní kůži prožili osudový den 21. srpen 1968 v Liberci pamětníci Jan Šolc, Václav Toužimský, Jan Kyncl, Petr Šída, Petra Erbanová a Milan Štryncl, kterým tento den zásadně ovlivnil jejich další život, si můžete přijít poslechnout i vy. Moderovaná debata s pamětníky se bude konat v neděli 21. srpna 2022 od 10 hodin v kině Varšava po slavnostní pietě v centru Liberce. Debatu bude moderovat Antonín Ferdan. Všichni jste srdečně zváni.

„Debata nás přenese v čase zpět do srpnových událostí roku 1968 v Liberci. Pamětníci, kteří své vzpomínky v minulosti svěřili našim dokumentaristům, jsou připraveni své zkušenosti s námi otevřeně po 54 letech sdílet, i přes všechnu bolest, kterou jim tento den způsobil,“ vysvětluje ředitelka Paměti národa Severní Čechy Michaela Pavlátová.

Rok 1968 se může zdát již hodně vzdálený, obzvláště mladší generaci. Nicméně 21. srpen 1968 byl dnem, který výrazně ovlivnil životy mnoha lidí. Ruské tanky, které už krátce po půlnoci přejely hranice, dorazily do centra Liberce kolem třetí hodiny ráno. Hned začaly vznikat první potyčky, až vše vygradovalo do totálního zmatku a naprosto nepřehledné situace. Průběh osudového dne v centru města je zaznamenán ve vzpomínkách pamětníků z různých úhlů pohledů.

Například vzpomínky paní Petry Erbanové, která měla toho dne namířeno do práce stejně jako každý jiný den: „Od pošty nahoru jezdily tanky a obrněná vozidla. S několika lidmi jsem přešla na druhou stranu ulice. Kousek za námi se objevil tank. Z něj vyčuhovali dva vojáci. Začali po nás všech střílet. Prchali jsme do malého podloubíčka. Někdo tam začal hrozně křičet, válet se na zemi. Chtěla jsem tam odsud s kamarádkou utéci, ale najednou jsem spadla.“ Paní Erbanová v důsledku střelby utrpěla vážné zranění lýtka a dodnes se potýká se zdravotními problémy.

Stejně tak jak ona byl svědkem událostí na náměstí i další pamětník pan Milan Štryncl: „Vojáci občas vystřelili do vzduchu. Když jsem došel do práce, někteří z kolegů už tam byli a přišel i Jindra Kulišů. Nebyl na vojně a chtěl se jít na náměstí podívat. V té době už hlásili, že je tam někdo zraněný. Jindra odešel, my jsme poslouchali rádio a najednou jsme slyšeli, že Jindru zastřelili,“ vyprávěl své vzpomínky na otřesné události pan Štryncl.

Tito, ale i další čtyři pamětníci se zúčastní plánované debaty. Součástí debaty budou i dvě krátké projekce medailonků pamětníků 21. srpna 1968 očima studentů libereckých základních a středních škol, tak jak je zpracovali v rámci projektu Příběhy našich sousedů.

„Ukáže se tak přímá linka mezi minulostí a současností. Jednak to jsou přímé výpovědi samotných pamětníků a jednak to, jak tyto události pochopili a zpracovali studenti v 21. století. Budeme rádi, když si uděláte čas a v neděli dopoledne do Kina Varšava dorazíte,” dodává Pavlátová. Více se dozvíte v této pozvánce.

Tisková zpráva:

Michaela Pavlátová

ředitelka Paměti národa Severní Čechy

Mobil: 725 719 050

E-mail: michaela.pavlatova@postbellum.cz

https://www.postbellum.cz/

https://www.pametnaroda.cz/cs

https://www.pribehynasichsousedu.cz/

Fotogalerie s příběhy pamětníků:

Příběhy včetně fotek jednotlivých pamětníků si můžete stáhnout na odkazech níže:

Jan Šolc

Václav Toužimský

Jan Kyncl

Petr Šída

Petra Erbanová

Milan Štryncl

Jak 21. srpen 1968 prožil fotograf Václav Toužimský, si můžete přečíst nově i v Magazínu Paměti národa.

Všechny zdokumentované příběhy si můžete poslechnout zde: pamětníci

Poznámky:

1.      Post Bellum, z. ú.

Post Bellum je nezisková organizace, která od roku 2001 vyhledává a nahrává vzpomínky pamětníků klíčových momentů 20. století. Stěžejním projektem Post Bellum se stal projekt Paměť národa, sbírka vzpomínek konkrétních osobností, fotografií, deníků a různých archiválií z období totalit 20. století.  Dnes sbírka čítá tisíce zpracovaných pamětníků a jako internetový archiv je přístupná široké veřejnosti. Od roku 2020 existuje v Liberci regionální pobočka - Paměť národa Severní Čechy, která mapuje 20. století v Libereckém a Ústeckém kraji a na Mladoboleslavsku.

      2.      Příběhy našich sousedů

Vzdělávací projekt „Příběhy našich sousedů“ je určen žákům osmých a devátých tříd základních škol i tercií a kvart víceletých gymnázií. Žáci v rámci projektu vyráží za pomoci pedagogů do terénu a jejich úkolem je najít a vyzpovídat pamětníka, natočit jeho vzpomínky, digitalizovat fotografie, prozkoumat archivy a nakonec vytvořit rozhlasovou, televizní nebo psanou reportáž či dokument. Někteří podle příběhu kreslí komiks, jiní natáčí video pro spolužáky, další se vydají do Českého rozhlasu, kde jim redaktoři pomohou sestříhat nahrávku do rozhlasové reportáže a někteří dokonce za pomoci lektorů animace, vytváří animovaný příběh.

        3.      Divadlo Paměti národa

Dalším zajímavým vzdělávacím programem je Divadlo Paměti národa. Tento projekt, kde se příběhy 20. století vypráví v jiném prostředí, odstartuje v září i v Liberci. Jeho smyslem je předávat zkušenosti mezi generacemi přirozeně. Žádná učebnice totiž nedokáže tak jedinečným způsobem inspirovat jako právě vyprávěný příběh.