Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Klášter povstal z popela a poprvé se předvedl návštěvníkům

14. 09. 2015

Dny evropského dědictví, jejichž cílem je připomenout veřejnosti historické skvosty po celé republice, se v pátek 11. září staly prvním dnem, kdy mohli lidé obdivovat čerstvě zrenovovaný bývalý augustiniánský klášter v České Lípě. Nejcennější památka ve městě, dnes sídlo Vlastivědného muzea a galerie, získala díky Libereckému kraji novou střechu a zčásti také opláštění. Obnovena byla fasáda Rajského dvora, Konventu a Svatých schodů

„Tématem letošních Dnů evropského dědictví je znovuzrození. A protože se náš klášter po mnoha letech také dočkal znovuzrození, představili jsme jej veřejnosti právě v tento den. Po opravě svítí tak, že upoutá pozornost kolemjdoucích. Má nyní šanci stát se přirozeným centrem České Lípy,“ řekl ředitel Vlastivědného muzea Zdeněk Vitáček.

Na otevření zrenovované památky, kterou doprovázel krátký kulturní program, nemohli chybět ani představitelé Libereckého kraje, jež uvolnil na opravy bezmála 24 mil. Kč (celkové stavební náklady Libereckého kraje činily 23.803.336 Kč). Podle ředitele Vitáčka patří největší poděkování za prosazení celého záměru statutární náměstkyni hejtmana Haně Maierové. Ta se ovšem nemohla slavnostního otevření znovuzrozeného kláštera osobně zúčastnit. Zastoupila ji krajská radní Alena Losová. „Jsem pyšná, že vás mohu přivítat v České Lípě na předání tohoto skvostu veřejnosti. Třicet let chodím kolem budovy každý den. A teď je náš krásný klášter znovuzrozený, jako nový,“ promluvila k prvním návštěvníkům Alena Losová.

Opravený klášter obdivovali také další zástupci Libereckého kraje, náměstkyně Lenka Kadlecová, náměstek Marek Pieter a radní Vladimír Mastník. První návštěvníci si v ambitu prohlédli i malou výstavu fotografií o historii kláštera a postupu stavebních prací.

„Pocházím z České Lípy, klášter znám dobře. Od dětství jsem v něm byla mnohokrát. Když jsem studovala gymnázium, denně jsem se na budovu dívala z okna, později jsem řadu let bydlela nedaleko. Areál, který dnes využívá vlastivědné muzeum, potřeboval opravu jako sůl. Je to dílo, které se opravdu podařilo. Jsem ráda, že jsme našli v rozpočtu Libereckého kraje na obnovu jedné
z nejstarších budov ve městě potřebné finance,“
poznamenala Lenka Kadlecová.

Bývalý augustiniánský klášter založil v roce 1627 Albrecht z Valdštejna. Na areál navazuje jednolodní kostel Všech svatých. Výstavba rozsáhlého klášterního komplexu trvala téměř 140 let. Na konci 17. století byla vybudována kaple P. Marie Loretánské, která se po rekonstrukci v roce 2000 znovu otevřela pro návštěvníky. Loretánskou kapli obklopuje ambit s křížovou chodbou, kaplemi v nárožích a Svatými schody. Dnes tyto prostory slouží k pořádání pravidelných výstav. Kaple Nejsvětější Trojice s oltářem od barokního malíře Ignaze Josepha Raaba je přístupná přímo z ambitu. Kapli zdobí dřevořezby Křížové cesty z Bezdězu. 

Bc. Dědková Markéta
marketa.dedkova@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226324
Mobil: 739541624