Klienti chráněných dílen se opět blýskli na Vánočních trzích

22. 11. 2017

Vánočními trhy ožil ve středu 22. listopadu už počtrnácté multimediální sál Krajského úřadu Libereckého kraje. Na nich předvádějí a prodávají své výrobky klienti chráněných dílen z celého kraje. Trhy připravuje odbor sociálních věcí a záštitu nad nimi převzal náměstek hejtmana Libereckého kraje Pavel Svoboda, který ani letos neodcházel z akce s prázdnou.

K vidění zde byly například proutěné košíky, vánoční svíčky, ozdoby, ručně malovaná přáníčka, ale také uháčkované nebo ušité figurky andělů a mnoho variant dalších figurek. Mezi zajímavé nápady patřil například adventní věnec, vytvořený z popcornu, anebo malé zvonečky z barevných korálků. Lidé si také mohli koupit keramický betlém nebo malý vánoční stromek.

„Všechny výrobky jsou ruční práce. Klienti je připravují v rámci sociálně pracovní terapie v chráněných dílnách. Mají radost, když vidí, že se návštěvníkům jejich výrobky líbí. Získávají tak chuť do další práce,“ podotkl náměstek hejtmana Pavel Svoboda. Sám si koupil vánoční přáníčka, proutěný košík a další drobnosti.

Tento rok se na Vánočních trzích blýsklo 35 vystavovatelů z celého kraje. Mezi nimi byly především domovy seniorů nebo organizace, které se starají o zdravotně postižené. Peníze, získané prodejem zboží, použije vedení dílen k zakoupení surovin pro další výrobu.

Návštěvníků i letos přišlo kolem tisícovky. „Trhy se mi líbí, chodím sem skoro každý rok. Vystavené věci jsou jiné než to, co před Vánocemi vídáme v obchodech. Vždycky tu najdu něco originálního,“ svěřila se jedna z návštěvnic.

Bc. Markéta Žitná (Dědková)
marketa.dedkova@kraj-lbc.cz
Mobil: 739541624