Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Koronaviru navzdory. Diskutujte online o možnostech a budoucnosti přeshraniční spolupráce

Mgr. Andrea Fulková

vedoucí oddělení tiskového a vnějších vztahů

  • 16. 04. 2021 15:23
  • Sociální

Sdílet článek

Jaký význam má přeshraniční spolupráce, jak se na ní podepsala pandemie COVID-19 a jak bude spolupráce vypadat po krizi? Nejen těmito otázkami se budou zabývat účastníci diskuse „Budoucnost přeshraniční spolupráce a hraničních regionů v Evropě“, která se bude konat online ve středu 21. dubna 2021 od 14.30 do 16.30.

„Téměř třetina občanů Evropské unie žije a pracuje v příhraničních regionech. To s sebou nese výzvy a zkušenosti, které jsou lidem žijícím dál od hranic zcela cizí. Někdy se jedná o problémy, jejichž řešení přinese až vzájemná spolupráce obou regionů na rozdílných stranách státní hranice,“ uvedl Pavel Branda, který hájí zájmy Libereckého kraje v Bruselu.  

Debata je otevřena veřejnosti, která se může zapojit do diskuse. Pozvání přijali lidé, kteří mají s přeshraniční spoluprací mnohaleté zkušenosti, např. Martin Půta, hejtman Libereckého kraje a předseda Euroregionu Nisa, Bernd Lange, přednosta okresu Görlitz  a předseda Euroregionu Neisse, Thomas Zenker, starosta města Žitavy, Martín Guillermo Ramíz, generální tajemník Asociace evropských hraničních regionů a další.

„Celý život jsem doma ve městě, které leží přímo u hranic. Spolupráce s německými a polskými sousedy je pro mě zcela přirozená. Každý podnět, jak přispět k jejímu zlepšování je vítaný. Věřím, že právě takovým bude i chystaná debata,“ řekl hejtman Půta.

Platformou pro setkání je aplikace ZOOM, odkaz: https://euconf-eu.zoom.us/j/98598410661?pwd=aElKS1p0cnRQS0gxOGFlOVhGWWdDQT09 Meeting ID: 928 5082 2722, Passcode: 397004.

Hosté:

Martin Půta, hejtman Libereckého kraje, předseda Euroregionu Nisa, člen Výboru regionů

Bernd Lange, přednosta okresu Görlitz, předseda Euroregionu Neisse, člen Výboru regionů

Pavel Branda, místostarosta obce Rádlo, člen Výboru regionů, místopředseda AEBR

Thomas Zenker, starosta města Žitavy

Iva Linderová, ředitelka okresní hospodářské komory v Jablonci nad Nisou

Regina Gellrich, vedoucí Sächsischen Landesstelle für frühe nachbarsprachige Bildung

Hedvika Zimmermannová, farářka Československé církve husitské, zastupitelka města Hrádek nad Nisou

Hynek Böhm, odborný asistent, katedra geografie, Technická univerzita v Liberci

Blanka Konvalinová, emeritní ředitelka krajské vědecké knihovny v Liberci, předsedkyně EUREX knihovny

Martín Guillermo Ramírez, generální tajemník AEBR (Asociace evropských hraničních regionů)

Slaven Klobucar, monitorovací platforma ESÚS, Evropský výbor regionů

Moderátor: David Hamr, Český rozhlas Liberec

Témata k diskusi:

Jaký je význam přeshraniční spolupráce pro náš region?

Jaké jsou hlavní překážky v rozvoji přeshraniční spolupráce (právní, správní, jazykové, ekonomické, lidské…)? Jak je nejlépe odstraňovat?

Jaký dopad měla/má pandemie COVID-19 na přeshraniční spolupráci? Jak by měla být v budoucnu přijímána opatření, aby na spolupráci tak tvrdě nedopadla?

Jaká je minimální míra přeshraniční spolupráce, kterou musí EU a členské státy v případě podobných krizí zaručit?

Jak by měla vypadat v budoucnu přeshraniční správa? Měl by např. fungovat integrovaný systém územního plánování? Společná strategie rozvoje území?

Jak by měl vypadat život v příhraničních regionech? Přístup k veřejným službám? Vzdělávání? Kultura? Zdravotnická péče? Krizové řízení?

Měla by být rozvíjena přeshraniční identita? Jak k ní případně dospět? 

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky