Kraj a město navštíví delegace z Čínské republiky – Tchaj-wanu

19. 10. 2009
[id:8932|autor:Mgr. Langer Jiří|email:jiri.langer@kraj-lbc.info|telefon:485 226 302|mobil:|aktualizace:]

Hejtman LK Stanislav Eichler spolu s primátorem Liberce Jiřím Kittnerem přijme 29. října v 10 hodin v sídle Libereckého kraje v Liberci delegaci zástupců Tchajpejské hospodářské a kulturní kanceláře v Praze.

„Rádi by prodiskutovali možnosti spolupráci v oblasti ekonomiky, zahraničního obchodu, v oblasti výzkumu a technologií, vzdělávání, kultury a turistiky. Projevili  zájem setkat se s představiteli Technické univerzity, obchodní komory a navštívit některý podnik v LK,“ uvedl k programu hejtman.

Program:

10  hod.              přijetí na kraji

11: - 11:15       fototermín pro novináře

13 hod.                návštěva Technické univerzity Liberec

14:15                návštěva  firmy Elmarco v Liberci

Tchaj-wan (též Taiwan) je běžné označení státního útvaru, jehož oficiální jméno je Čínská republika. Za nezávislý stát (resp. stát reprezentující Čínu) ji uznává jen 23 zemí (stav k dubnu 2008)[, na její území si činí nárok Čínská lidová republika. Republika zahrnuje vedle ostrova Tchaj-wanu i Peskadorské ostrovy (Pcheng-chu)Tchajwanském průlivu, ostrovy Lü-tao, Lan-jü, Ťin-men Ministerstvo zahraničních věcí ČR a Tchajpejská hospodářská a kulturní kancelář v ČR údajně upřednostňují mezinárodní přepis Taiwan před českým přepisem Tchaj-wan. Toto tvrzení je však v ostrém rozporu s webovou prezentací Tchajpejské hospodářské a kulturní kanceláře na (k 9.10.2008), kde se důsledně používají výrazy Tchaj-wan a tchajpejský. Ministerstvo zahraničních věcí je na svých stránkách méně konzistentní, přesto však na  nazývá stát Tchaj-wan. většina zemí světa během 70. let změnila své rozhodnutí a začala uznávat Čínskou lidovou republiku, je Čínská republika v současné době oficiálně uznávána 23 státy. Z evropských států ji v současnosti uznává pouze Vatikán; v letech 1999-2001 ji uznávala i Makedonie.

Taipei je faktickým hlavním městem Čínské republiky, leží na severu ostrova Tchaj-wan. Ve správním systému Čínské republiky je centrálně spravovaným městem. Podle údajů z července roku 2006 měl Tchaj-pej 2 625 757 obyvatel.

Současným starostou je Chao Lung-pin, zvolený za Kuomintang.

Na místo starosty byli lidé jmenováni od doby zahrnutí Tchaj-peje pod centrální vládu v roce 1967 až po první veřejné volby, které se konaly v roce 1994. Volí se jednou za 4 roky. Prvním zvoleným starostou byl Čchen Šuej-pien z Demokratické pokrokové strany, který je v současnosti prezidentem Čínské republiky. .  Hlavními průmyslovými odvětvími jsou elektronický průmysl, textilní průmysl, hutnictví, stavba lodí a výroba motocyklů

Ve městě se také nachází nejvyšší budova světa – mrakodrap Tchaj-pej 101.

Tchaj-pej 101 je nejvyšším mrakodrapem světa. Nachází se ve městě Tchaj-pej, hlavním městě Tchaj-wanu. Má celkem 101 pater a dosahuje výšky 509 m. Tchaj-pej 101 byla dokončena v roce 2004 a slavnostně otevřena 31. prosince 2004. Původní jméno budovy bylo Finanční centrum Taipei (založeno na čínském názvu). Má 101 podlaží nad zemí a 5 podlaží pod zemí. Drží rekordy v následujících kategoriích: * Výška od země po vrchol celé struktury - 509 metrů. Držitelem předchozího rekordu byly Petronas Twin Towers se 452 metry. * Výška od země po střechu - 449 metrů. Držitelem předchozího rekordu byl Sears Tower se 442 metry. * Výška po nejvyšší používané podlaží - 439 metrů. Předchozí rekord držel Sears Tower. * Nejvyšší rychlost stoupání výtahu - 16,83 m/s (60,6 km/h). * Největší odpočítávací hodiny na Silvestra.