Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Kraj chce obnovit vlaky do polského Zhořelce, zatím pojedou alespoň do Zawidówa

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec vztahů s veřejností

  • 16. 02. 2024 14:34
  • Doprava

Sdílet článek

Obnovit přeshraniční železniční spojení z Liberce do polského Zhořelce chce Liberecký kraj. Rozhodl se zatím ve spolupráci s Českými drahami alespoň prodloužit trasy vybraných osobní vlaků na trase z Liberce do Černous do první polské stanice za hranicí, jíž je Zawidów.

Zkušební jízda prvního vlaku se uskutečnila počátkem letošního února. Plánovaný termín zahájení provozu je tento rok v dubnu, nyní se čeká na dokončení schvalovacího procesu na polské straně.

„Obnovení přeshraničního železničního spojení z Liberce do Polska přes přechod Černousy–Zawidów je pro Liberecký kraj prvním strategickým krokem i ke zlepšení nejdůležitějšího spojení regionu s Prahou. Mezinárodní přesah celého projektu nejen v osobní, ale především v nákladní dopravě k tomu jen dopomůže,“ uvedl Jan Sviták, statutární náměstek hejtmana Libereckého kraje pro resort dopravy.

„Hlavním cílem Libereckého kraje není obsloužit jen příhraniční Zawidów, ale v budoucnu zavést propojení od Prahy přes Mladou Boleslav, Liberec, Frýdlantsko do významného přestupního uzlu ve Zhořelci, případně dále směrem na Berlín. Pro území severně od Prahy představuje Zhořelec ve veřejné dopravě pomyslnou bránu do světa. Jedná se o křižovatku evropských železničních koridorů, odkud jezdí vlaky do Drážďan, Berlína, Vratislavi i Jelení hory, na důležitá letiště i dále do Evropy,“ doplnil Pavel Blažek ze společnosti KORID LK, která veřejnou dopravu v Libereckém kraji koordinuje.

Obnovené přeshraniční spojení přinese také větší prostupnost hranic v Trojzemí. „Prodloužení vlaků do příhraniční stanice Zawidów chceme zatím využít zejména pro výlety českých cyklistů k německému jezeru Berzdorfer See, kde postupně vzniká rozsáhlé rekreační zázemí na místě zatopeného lomu. Zároveň toto vlakové spojení zlepší dostupnost Frýdlantského výběžku a Jizerských hor pro turisty z Německa a Polska,“ poznamenal Blažek.

Provoz na trati Liberec–Zawidów začal 1. července 1875. K přerušení pravidelné veřejné osobní dopravy došlo po druhé světové válce. Rychlé spojení mezi Libercem a Zhořelcem je v současné době možné s přestupem v Žitavě. Přímo přes Frýdlant jezdí ještě tři páry spojů mezinárodní autobusové linky 669, které slouží především k dojíždění polských zaměstnanců do libereckých průmyslových zón. Silniční přechod Habartice–Zawidów využívá i několik spojů autobusové dálkové dopravy. Celkově však i 17 let po otevření Evropy v rámci Schengenské dohody zůstává prostupnost polské hranice veřejnou dopravou velmi omezená.

Sdílet článek

Zpět

Další aktuality

Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky