Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Koukněte se na Liberec a okolí z výšky. Přijďte na vyhlídku! Od pondělí 5. 5. je otevřena vyhlídka na střeše budovy krajského úřadu, a to každý pracovní den od 8:00 hodin. V pondělí a středu do 16:30, v úterý a čtvrtek do 15:30 a v pátek do 14:00.

Dočasně je uzavřen hlavní vstup do budovy krajského úřadu. Ke vstupu slouží boční vchod C, kde se nachází i recepce.

Více informací
Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Kraj dá na likvidaci sinic v Máchově jezeře 1,5 milionu

Mgr. Langer Jiří

  • 18. 04. 2007 00:00

Sdílet článek

[id:5067|autor:Mgr. Langer Jiří|email:jiri.langer@kraj-lbc.info|telefon:485 226 302|mobil:|aktualizace:]

Liberecký kraj hodlá  dát letos na likvidaci sinic v oblíbené rekreační nádrži Máchovo jezero 1,5 milionu korun ze svého rozpočtu.

„Snažili jsme se získat prostředky z ministerstva životního prostředí, protože Agentura ochrany přírody a krajiny už na očistu jezera peníze nemá.  Nyní se obáváme, že pokud bychom dále vyčkávali, mohla by být turistická sezona v rekreační oblasti ohrožena,“ vysvětlil Radim Zika, náměstek hejtmana pověřený vedením resortu rozvoje venkova, zemědělství, životního prostředí a informatiky s tím, že radní návrh podpořili a peníze půjdou z rozpočtové rezervy.

“Víme, že taháme horký brambor za někoho jiného, ale z hlediska cestovního ruchu považujeme tuto lokalitu za důležitou,” dodal.

Očista jezera a následné rozbory vody přijdou zhruba na 3,5 milionu korun, miliónem hodlá přispět město Doksy, které dál jednají o možnostech podpory také s ministerstvem životního prostředí.

Ekologové ošetřili jezero pomocí hlinitých solí poprvé v roce 2005. Chemické látky zlikvidovaly sinice, pro ostatní složky ekosystému i pro lidské zdraví jsou přitom neškodné. Letos by mělo vodu znovu pročistit až 250 tun hlinité soli. Roztok, který umí sinice srazit do malých vloček a na dně pak brání uvolňování fosforu, jimiž se sinice živí, by se měl do Máchova jezera rozlévat opět v druhé polovině května nebo na začátku června.

Aplikace roztoku chemické látky je jedním ze souboru opatření směřujících k ozdravění povrchových vod Máchova jezera. Byla prováděna již v letech 2005 a 2006 a byla vysoce efektivní,“ poznamenal náměstek hejtmana a připomněl, že Agentura ochrany přírody a krajiny, která jezero spravuje, by raději dno jezera s vysokým obsahem fosforu odbahnila.

„Projekt, který na to měl zajistit prostředky ze strukturálních fondů Evropské unie, byl ale příliš nákladný. Hledají se proto cesty, jak odtěžení bahna zlevnit,“ dodal.

 Agentura ochrany přírody a krajiny ČR Praha již realizovala k zadržení bahna v dokeské zátoce ekohrázku, která zabraňuje rozšiřování úživných usazenin do nádrže a dochází tak k vytvoření biologického filtru z vodních a mokřadních rostlin. Dalším krokem je průběžná úprava rybí obsádky. Již v roce 2004 slovili rybáři kaprovité ryby, které rozrývají bahno a uvolňují živiny pro sinice.  Dochází k vysazování dravých ryb s cílem edukovat množství kaprovitých ryb. Finančně nejnáročnějším a největším zásahem bude vytěžení bahnitých nánosů s vysokým obsahem fosforu z nádrže. Tento projekt se  v současné době připravuje.

Cílem všech je znovuobnovení ekologické stability systému tak, aby povrchové vody umožňovaly maximální využití a rozvoj území v okolí Máchova jezera,“ zdůraznil Radim Zika.. 

Máchovo jezero je významnou rekreační oblastí Libereckého kraje, ročně je využívá asi 30.000 turistů. Oblast kolem něj je na turistice ekonomicky závislá. Poslední roky ale byly pro tamní podnikatele špatné. V roce 2004 poznamenal sezonu vysoký výskyt sinic v jezeře, kvůli němuž hygienici zakázali koupání, o rok později zase bylo léto studené a koupání nepřálo.

Definitivně rozhodne Zastupitelstvo Libereckého kraje na svém zasedání 24. dubna.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky