Kraj hledá co nejefektivnější využití bývalé léčebny dlouhodobě nemocných v Jablonném v Podještědí, nemovitosti nabízí k prodeji

Mgr. Filip Trdla

tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu

• 21. 07. 2021 14:13
  • Majetek a investice
  • Sociální

Již na začátku ledna předloňského roku získal Liberecký kraj za více než 9 milionů téměř sto let starý areál bývalé léčebny dlouhodobě nemocných v Jablonném v Podještědí. Cílem kraje bylo zrekonstruovat prostory tak, aby tam vyrostl domov pro seniory. Nemá na to ale tak vysoké finanční prostředky, a proto nabízí nemovitosti k prodeji. Předběžný zájem o koupi již před nedávnem projevila společnost SeneCura Holding. Kraj se nyní snaží o to, aby byl prodej co nejefektivnější z hlediska naplňování střednědobého plánu rozvoje sociálních služeb. Rada kraje na své včerejší schůzi záměr této majetkoprávní operace schválila.

„Areál bývalé léčebny dlouhodobě nemocných v Jablonném v Podještědí je nyní prázdný. My jsme ho odkoupili od liberecké krajské nemocnice za zhruba devět milionů korun. Naším cílem je od samého začátku využít ho tak, abychom naplnili svoji povinnost pokrýt území poptávanými sociálními službami. Jedná se zejména o ty, kterých je nedostatek, ať už to jsou lůžka pro osoby s poruchami centrálního nervového systému a chronickým duševním onemocněním nebo lůžka pro osoby se zdravotním postižením a odlehčovací služby. Na poskytovatele kraj již dříve vypisoval neúspěšné výzvy. Nyní jsme došli k názoru, že nejefektivnější variantou je prodej nemovitostí soukromé společnosti se závazným způsobem využití. Vážný zájem již před časem projevila společnost SeneCura Holding. Nyní jsme záměr prodeje areálu schválili na schůzi krajské rady. Byl bych velice rád, kdyby to posvětili i krajští zastupitelé,“ uvedl Petr Tulpa, náměstek pro resort sociálních věcí.

SeneCura Holding již v září loňského roku uzavřela s Libereckým krajem dohodu o spolupráci, jejímž hlavním cílem je vybudování moderního areálu a zajištění zmíněných sociálních služeb. Ty by podle požadavku kraje měly být následující:

100 lůžek domova sociální péče pro cílové skupiny v rozsahu:

• 40 lůžek pro osoby s poruchami centrálního nervového systému a s chronickým duševním onemocněním věkové kategorie od 30 let, z toho 20 lůžek pro osoby se závažným duševním onemocněním
  • 40 lůžek pro starší uživatele nad 60 let s poruchami centrálního nervového systému a s chronickým duševním onemocněním
  • 10 lůžek domova pro osoby se zdravotním postižením
  • 10 lůžek odlehčovací služby

„Hlavní podmínkou je samozřejmě dodržení materiálně-technického standardu pro pobytové sociální služby tak, aby se tam klienti cítili co nejlépe. Pevně věřím, že je společnost SeneCura Holding splní bez výjimky,“ uzavřel náměstek Tulpa. Majetkoprávní operace by měla být provedena v následujících týdnech. Schválit ji ještě musí krajské zastupitelstvo. Kupní cena nemovitostí je stanovena na 9.171.000 korun.