Koukněte se na Liberec a okolí z výšky. Přijďte na vyhlídku! Od pondělí 5. 5. je otevřena vyhlídka na střeše budovy krajského úřadu, a to každý pracovní den od 8:00 hodin. V pondělí a středu do 16:30, v úterý a čtvrtek do 15:30 a v pátek do 14:00.
Kraj hodnotí stav a rozvoj vzdělávací soustavy za uplynulý školní rok
- 12. 03. 2025 10:55
- Školství
Stabilní vývoj a pokračující zlepšování v klíčových oblastech vzdělávání. To jsou hlavní výstupy Výroční zprávy o stavu a rozvoji vzdělávací soustavy v Libereckém kraji za školní rok 2023/2024.
„Výroční zpráva je pro nás měřítkem pro to, jakým způsobem se ubírají školy a školská zařízení. Různé statistiky můžeme využít do budoucna,“ uvedla Jitka Skalická, radní pro resort školství a sportu. „Výroční zprávu zpracovává krajský odbor školství, mládeže, tělovýchovy a sportu. Je to dokument, který slouží jako podklad pro strategické směřování školství v našem regionu.“
Liberecký kraj zřizuje 57 příspěvkových organizací, obce celkem 344 příspěvkových organizací, soukromé subjekty 36 subjektů, církve zřizují 4 subjekty a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy má pod sebou 3 subjekty.
Z výroční zprávy vyplývá mnoho ukazatelů a statistik. Kupříkladu ve školním roce 2023/2024 se počet dětí v předškolním vzdělávání snížil z 15.490 na 15.158.
Počet žáků v základním vzdělávání oproti předchozímu roku mírně poklesl. Prudký nárůst zaznamenaný ve školním roce 2022/2023, kdy do základních škol přibylo téměř dva tisíce žáků, byl spojen především se začleňováním žáků cizinců z Ukrajiny a se vstupem populačně silnějších ročníků do prvních tříd.
Nejméně početným ročníkem je šestý ročník, a to kvůli odchodu části žáků na víceletá gymnázia, která ve školním roce 2023/2024 přijala 6,75 % žáků z pátých tříd. Vzrůstající trend pokračoval u individuálního vzdělávání, o který projevilo zájem 425 žáků. Ve sledovaném roce klesl počet žáků vzdělávajících se v zahraničí, přičemž návrat těchto žáků do českých škol bývá často obtížný kvůli rozdílům ve vzdělávacích systémech. Nově otevřený kurz pro doplnění základního vzdělávání ve Frýdlantu navštěvovalo 15 žáků, z nichž 11 jej úspěšně dokončilo.
Počet žáků ve středním školství se zvýšil. „Klíčovým krokem k modernizaci přijímacího řízení bylo zavedení nového digitálního systému přihlášek DIPSY. Uchazeči mohli poprvé podat přihlášku plně online s využitím identity občana nebo ji vyplnit digitálně, případně doručit v listinné podobě. Systém DIPSY nahradil zápisové lístky,“ doplnila Skalická.
Počet studentů ve vyšších odborných školách dlouhodobě klesá, což potvrzuje stagnaci tohoto segmentu. Celkem šest vyšších odborných škol v Libereckém kraji zůstalo beze změny, avšak Vyšší odborná škola sklářská v Novém Boru ani ve školním roce 2023/2024 aktivně nepůsobila. Nejvyšší počet studentů zaznamenaly obory skupiny zdravotnictví a ekonomika a administrativa. Počet přijatých studentů do prvních ročníků oproti předchozímu školnímu roku výrazně klesl, a to o 40 studentů.
Ve školách a školských zařízeních na území Libereckého kraje pracovalo ve školním roce 2023/2024 v přepočtu na plně zaměstnané více než 8.800 pedagogických a více než 3.100 nepedagogických pracovníků, což je o necelých 200 pedagogických a několik desítek nepedagogických pracovníků více než ve školním roce 2022/2023.
Další přehledné tabulky a grafy jsou v příloze této tiskové zprávy jako powerpointová prezentace.

Další aktuality
Turnovští studenti vytvoří kopie židovských artefaktů pro tamní synagogu
- 19. 05. 2025
- Kultura
- Školství
Stipendijní program propojí Trojmezí s Afrikou a Latinskou Amerikou
- 16. 05. 2025
- Dotace a granty
- Rozvoj
- Školství
Mezinárodní Hackathon pro udržitelná přeshraniční řešení v Zittau zaměřený na udržitelnost zná své vítěze
- 13. 05. 2025
- Rozvoj
- Školství