Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Kraj i vloni ušetřil. Letos poputuje 151,5 milionu do školství, dopravy či zdravotnictví

Mgr. Filip Trdla

tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu

 • 07. 04. 2021 10:18
 • Ekonomika

Sdílet článek

Celkem 151,5 milionu korun ušetřil v loňském roce Liberecký kraj. Může je tak na letošek zapojit do svého rozpočtu. Nejvyšší částka míří na investiční akce v resortu školství, na údržbu krajských silnic či do oblasti zdravotnictví. Návrh na rozdělení úspor počítá i s dalšími resorty. Vše ještě musí schválit krajské zastupitelstvo.

„Liberecký kraj i ve složitém roce 2020 dokázal podobně jako v minulých letech ušetřit, a to zejména díky vhodnému výběru dodavatelů, kontrole jejich odvedené práce či rušením zakázek. Požadavky resortů na rozdělení přebytku byly, jak to zpravidla bývá, o několik desítek milionů vyšší. Abychom však neohrozili vyrovnanost rozpočtu, nemohli jsme uspokojit žádosti ve všech oblastech. I tak mě ale velice těší, že si resorty nakonec mezi sebou mohou rozdělit bezmála 152 milionů korun,“ uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

„Ušetřené finanční prostředky putují na konkrétní investiční záměry a projekty v různých oblastech. Počítáme i s rezervou na případná další krizová opatření a přípravu plánovaných akcí financovaných z evropských zdrojů. V roce 2019 ušetřil kraj 235,5 milionu, vloni si ušetřené peníze kvůli krizovým opatřením z důvodu koronaviru ponechal jako tzv. železnou rezervu,“ dodal hejtman Martin Půta.

Konkrétní rozdělení ušetřených peněz do jednotlivých resortů včetně příkladů využití:

 1. Resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti: 45.900.000 korun

(např. oprava střechy na liberecké strojní průmyslovce, statické zajištění jídelny gymnázia Dr. Randy v Jablonci nad Nisou či podpora činností dětí a mládeže a sportovní infrastruktury)

 

 1. Resort dopravy: 40.600.000 korun

(např. vlaková a autobusová obslužnost, údržba silnic, úprava povrchů cyklostezek nebo inženýrská činnost – Průmyslová zóna Liberec – Jih)

 

 1. Resort zdravotnictví: 13.885.800 korun

(zejména na zajištění provozuschopnosti Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje)

 

 1. Resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova: 12.500.000 korun

(hlavně na vytvoření rezervy pro přípravu nových akcí financovaných z evropských zdrojů nebo na podporu projektu Liberecký kraj sobě)

 

 1. Resort sociálních věcí: 9.500.000 korun

(např. financování poskytovatelů sociálních služeb či pokrytí části provozních nákladů příspěvkových organizací)

  

 1. Resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky: 8.422.200 korun

(např. finanční rezerva na řešení opatření orgánů kraje nebo audit Agentury regionálního rozvoje s.r.o.)

 

 1. Resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu: 8.192.000 korun

(např. na obnovu ohrožených památek či podporu muzeí)

 

 1. Resort životního prostředí a zemědělství: 7.500.000 korun

(např. doplnění Fondu ochrany vod Libereckého kraje či podpora retence vody v krajině)

 

 1. Resort hejtmana: 5.000.000 korun

(výhradně na krizová opatření v rámci nouzového stavu)

 

Youtube video

 

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky