Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Kraj naváže spolupráci s regionem vína v Polsku

15. 08. 2017

Hejtman Martin Půta, radní Radka Loučková Kotasová a Jaroslav Zámečník, jednatel Euroregionu Nisa se včera na základě pozvání setkali s představiteli polského Lubušského vojvodství ve městě Zielona Góra. Členové rady polského regionu stáli o spolupráci s Libereckým krajem, a to zejména v rámci společných projektů v tzv. Sdružení pro podporu středoevropského dopravního koridoru, nebo v oblasti kultury a cestovního ruchu, ve které má vojvodství, stejně tak jako náš kraj opravdu co nabídnout.

První oficiální setkání českých a polských zástupců se uskutečnilo na Úřadě Maršálka Lubušského vojvodství. Oba regiony představily svoje možnosti v oblasti případné spolupráce, kdy se priority obou stran protnuly v zájmu o výměnu zkušeností v rámci inovačních firem, univerzit a kulturních organizací. „V září tohoto roku bychom rádi přivítali zástupce vojvodství u nás v kraji,“ po jednání shrnul hejtman Půta. „Naše zájmy se setkaly třeba na poli vzdělávání a výměny podnikatelských zkušeností, hlavně v oblasti inovací. Samozřejmě už také uvažujeme nad tématy přeshraničních projektů mezi oběma regiony,“ doplnil hejtman.

Lubušské vojvodství je jedním z šestnácti polských územních celků. Díky své poloze, leží na západě Polska, přímo sousedí se dvěma německými spolkovými zeměmi – Braniborskem a Saskem. Vojvodství má dvě hlavní města a dvanáct zemských okresů. Téměř 50 % jeho území je pokryto lesy a 600 jezery. Zielona Góra, jedno ze dvou hlavních měst je známé zejména výborným vínem, pěstovaným na nejsevernějších polských vinicích. Lubušské vojvodství je také hlavním kulturním střediskem, pořádá mezinárodní festival folkloru a může se pochlubit i 50 letou tradicí pořádání světového filmového festivalu.

Mgr. Fulková Andrea
andrea.fulkova@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226332
Mobil: 739541549