Kraj ocení nejlepší knihovny

16. 11. 2022

Pátý ročník soutěže o nejlepší knihovnu v regionu vyhlásil na jaře Liberecký kraj ve spolupráci s Krajskou vědeckou knihovnou v Liberci. Vyhlášení výsledků spojené s udílením finančních odměn z rozpočtu Libereckého kraje v celkové výši 40.000 korun se uskuteční 29. listopadu v 9:30 v Krajské vědecké knihovně v Liberci.

„Knihovny jsou prostorem nejen pro vzdělávání a kulturu, ale i místem, kde se mohou lidé potkat při různých společenských událostech a pohovořit spolu. Zejména v malých obcích mají svou nezastupitelnou úlohu. Velký podíl na jejich oblíbenosti má také personál – vstřícní a tvůrčí knihovníci a knihovnice znamenají pro tvář kultury v jednotlivých městech a obcích mnoho,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně hejtmana pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

Titul knihovna roku se uděluje jednou za dva roky jako vyjádření uznání knihovnám za jejich činnost a zásluhy o rozvoj veřejných knihovnických a informačních služeb a o rozmach kulturního života obcí a měst. První ročník se uskutečnil v roce 2014.

S návrhy kandidátů na ocenění přicházejí vždy pověřené knihovny v jednotlivých okresech, jimiž jsou Městská knihovna Česká Lípa, Městská knihovna Jablonec nad Nisou, Městská knihovna Semily a Krajská vědecká knihovna v Liberci. Pokaždé předloží hodnotící komisi tři návrhy s doporučením nejlepší knihovny v daném regionu.

Nominace:

Okres Česká Lípa – Obecní lidová knihovna v Okrouhlé, Místní knihovna v Kuřívodech, Místní knihovna v Brništi

Okres Jablonec nad Nisou – Místní knihovna Jílové u Držkova, Obecní knihovna Loužnice, Obecní knihovna Skuhrov

Okres Liberec – Místní knihovna ve Višňové, Obecní knihovna Bílá, Místní knihovna ve Všelibicích

Okres Semily – Obecní knihovna Studenec, Obecní knihovna Čistá u Horek, Obecní knihovna Ohrazenice

V roce 2020 se staly vítězi knihovny v Žandově, Železném Brodě, Hlavici a Vysokém nad Jizerou. V roce 2018 to byly ty ve Svojkově, Albrechticích v Jizerských horách, Novém Městě pod Smrkem a Košťálově.

Mgr. Filip Trdla
tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu
filip.trdla@kraj-lbc.cz