Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Kraj ocenil výherce kvízů o bezpečném internetu  

29. 01. 2020

Kraje pro bezpečný internet. Tak se jmenuje celostátní projekt, jehož součástí jsou on-line kvízy s tématikou internetové bezpečnosti. Zapojily se do něj i děti z Libereckého kraje.  Vítěze ve středu 29. ledna ocenil v zasedací místnosti číslo 111 v přízemí krajského úřadu náměstek hejtmana pro resort dopravy, investic a veřejných zakázek Jan Sviták.

Soutěžící si mohli na webových stránkách www.kpbi.cz prostudovat e-learningové kurzy a krátké videospoty a ověřit si své znalosti v základním Soutěžním kvízu. Pro úspěšné řešitele byla následně i jeho složitější varianta Kvíz Plus, obsahující náročnější otázky. K loňskému 15. listopadu, kdy byla soutěž ukončena, se zaregistrovalo zhruba 37 tisíc soutěžících z celé republiky a 21.700 jich i soutěžní kvízy úspěšně absolvovalo.

„Jsem rád, že v našem kraji — a nejen v něm — máme šikovné žáky, kteří umí dobře orientovat v mnohdy spletitých zákoutích internetu. To je schopnost, která se jim bude hodit po celý život,“ uvedl náměstek hejtmana Jan Sviták.

Výherce soutěžního kvízu, kteří úspěšně kurz absolvovali, vylosovala v prosinci Pracovní skupina prevence kriminality Libereckého kraje. Losovalo se ve dvou kategoriích: od osmi do dvanácti a od třinácti let výš; vždy po třech výhercích. 

Z mladší skupiny se na prvních třech příčkách umístili Vít Cechl ze Základní školy s rozšířenou výukou jazyků v Liberci, Jáchym Kubín z Gymnázia Tanvald a Filip Sichrovský z gymnázia v České Lípě. V kategorii starších to byli Nikola Mikezová ze základní školy v Pěnčíně, Adam Vyskočil z Vyšší odborné školy mezinárodního obchodu a Obchodní akademie v Jablonci nad Nisou a Václav Šimůnek z českolipské Euroškoly.

Výherci dostali například herní myš, sluchátka, headset pro počítačové hry, bezdrátovou klávesnici, fitness náramek a powerbanku. Ty do soutěže věnovali sponzoři projektu — firma Microsoft, CZ.NIC a Gordic.

Ve stejný den, již od 9.30, se na krajském úřadě uskutečnilo i finálové krajské kolo soutěžního Kvízu Plus, ve kterém se utkalo pět z nejrychlejších řešitelů ze škol v Libereckém kraji. První místo obsadila Eva Horáková z liberecké Obchodní akademie a Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky, druhé Nikola Žáková z Vyšší odborné školy mezinárodního obchodu a Obchodní akademie v Jablonci nad Nisou. Třetí byl Michael Richter z Gymnázia a Střední odborné školy v Jilemnici a čtvrtou a pátou příčku obsadili Petr Oberreiter a Barbora Škodová, oba ze základní školy v liberecké České ulici. Za jejich vědomosti z oblasti internetové bezpečnosti na ně čekaly opět ceny — x-box, bezdrátová klávesnice s myší, sluchátka, napájecí kabely a další.

Libereckou studentku Evu Horákovou tak čeká celorepublikové kolo, jež se uskuteční 10. února na ministerstvu vnitra v Praze. Spolu s ostatními účastníky i ji čeká mimo jiné exkurze na Žižkovský vysílač včetně návštěvy datového centra a horní vyhlídkové plošiny, kam se běžně návštěvníci nedostanou.

Soutěž se v roce 2020 bude nově odehrávat od 1. září do 15. února. V rámci projektu vzniklo mimo jiné také na téma bezpečnosti na internetu například deset krátkých videí pro žáky a studenty, deset krátkých videí pro seniory a stejný počet videí pro rodiče malých dětí. Dostupné jsou volně na Facebooku, webu www.kpbi.cz a na YouTube.

Jan Mikulička
jan.mikulicka@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226324