Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Kraj opět vyhlašuje soutěž Památka roku Libereckého kraje pro rok 2022

11. 01. 2023

Upozornit na úspěšné obnovy kulturních památek a poukázat na ojedinělé stavby ve zdejším regionu, které si zaslouží pozornost, například s ohledem na cestovní ruch a jejich nové využití. Takový je cíl tradiční soutěže Památka roku Libereckého kraje. Její další ročník právě začíná.

Soutěž má jednu kategorii – stavební obnova i restaurování nemovité kulturní památky. Cena sestává z plakety s nápisem Památka roku 2022 Libereckého kraje, která je určena k umístění na vítězném objektu. Jeho vlastník k tomu obdrží finanční odměnu ve výši padesát tisíc korun.

Loni cena zamířila do Jilemnice. Cenu získala obnova vnějšího pláště jilemnické školy č. p. 288. Porota nejvyšším bodovým ohodnocením ocenila zejména vysokou kvalitu řemeslných prací, které vrátily domu neorenesanční vzhled, jejž mu vtiskl jilemnický stavitel Josef Pošepný na základě architektonického návrhu architekta Jana Vejrycha.

„Jsem moc ráda, že se čím dál tím více majitelů památek skutečně chce zhostit obnovy a přistupují k tomu zodpovědně. Samozřejmě jsou stále příklady, kdy majitel nechá památku zchátrat natolik, že už nejde zachránit a on tak získá pozemek pro novou výstavbu. V Libereckém kraji ale máme skvělé příklady obnov, a to jak privátních, tak i veřejných či církevních. Například loňská skvělá obnova vnějšího pláště jilemnické školy, to je skutečně čistá radost. Rádi takové obnovy oceníme,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch.

Příjem elektronických přihlášek začne 1. února a potrvá do 30. dubna tohoto roku. Vítěze soutěže vybere odborná komise, složená ze zástupců Libereckého kraje a Národního památkového ústavu. Slavnostní udělení ceny a předání výhry se chystá na léto tohoto roku.

Aktuálně se na území Libereckého kraje se nachází 2248 nemovitých kulturních památek, z nichž je celkem 39 na seznamu ohrožených nemovitých kulturních památek. Pozitivní příklady obnovy mohou v praxi vést i ke koupi nemovitosti v Libereckém kraji. Nový vlastník pak kulturní památku ve své podstatě zachrání, jako tomu bylo například u Kittelova domu, zámku Navarov a několika lidových staveb ve Žďáru u České Lípy.

Cenu za obnovy památek v rámci celé České republiky udílí pod názvem Patrimonium pro futuro neboli dědictví pro budoucnost Národní památkový ústav, popřípadě Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska jako Památku roku. Na lokální úrovni však toto ocenění chybí, proto se Liberecký kraj rozhodl tuto situaci v regionu změnit.

Více informací o soutěži a seznam předchozích výherců naleznou zájemci na: https://kultura.kraj-lbc.cz/page412/pamatka-roku

 

 

Mgr. Filip Trdla
tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu
filip.trdla@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226307
Mobil: 770134419