Kraj otevřel již čtyři Centra odborného vzdělávání. Nových učeben se dočkali i žáci na českolipské střední odborné škole a učilišti

04. 04. 2019

Projekty Center odborného vzdělávání (COV) za více jak 593 milionů korun úspěšně pokračují. Nové moderní vybavení mají ode dneška i žáci COV služeb na Střední odborné škole a Středním odborném učilišti v České Lípě (SOŠ a SOU ČL). Celkové výdaje na výstavbu a vybavení jsou včetně evropských a státních dotací 80.966.757 korun. Liberecký kraj dá ze svého rozpočtu na všech osm COV 110.833.812 korun.

„Projekt COV služeb na škole v České Lípě byl ze všech 8 projektů nejnáročnější. Stavební práce byly značně roztříštěné, jelikož v areálu prošlo modernizací více objektů. Vše se ale stihlo včas a úspěšně dokončit,“ uvedl hejtman Martin Půta.

V rámci rekonstrukce se na učebny technických oborů přeměnil sklad v objektu „B“ areálu školy. Kompletní modernizace se dočkal celý objekt „C“. Kromě nových učeben zde žáci mají k dispozici i nový výtah a sociální zázemí. Veškeré prostory a vybavení jsou bezbariérově dostupné.

„Žáci budou mít k dispozici tu nejmodernější techniku. Pro zemědělce a farmáře má škola připravené nové předváděcí haly či garáže. Budoucí instalatéři, strojní mechanici, obráběči či elektrikáři se budou učit na moderních strojích a velice mě těší, že jim nové COV poskytne veškerý servis a zázemí. Jistě to přispěje k jejich zvýšeným šancím uplatnit se na trhu práce,“ vysvětlil Petr Tulpa, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti,

„U COV služeb v České Lípě nám velice pomohou peníze z Evropské unie a státního rozpočtu. Z celkové částky 80.966.757 korun očekáváme z těchto zdrojů podporu ve výši 69.884.368 korun,“ dodala Radka Loučková Kotasová, členka rady kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů a územního plánování.

„Podíl Libereckého kraje na výdajích činí 11.082.389 korun. Jedná se o třetí finančně nejnáročnější projekt v rámci COV jak z hlediska stavby, tak i pořizovaného vybavení,“ doplnil Jan Sviták, náměstek hejtmana pro resort dopravy, investic a veřejných zakázek.

„Částka vynaložená na všech 8 COV přesahuje 593 milionů. Zaplatit projekty pouze z krajských peněz nelze, i přesto se na nich podílíme bezmála 111 miliony korun. Jsme však teprve v polovině a musíme neustále počítat i s případným navýšením, jelikož další čtyři COV ještě nejsou dokončená,“ uzavřela Jitka Volfová, statutární náměstkyně pro resort ekonomiky, správy majetku a informatiky.

Přehled pořízeného vybavení pro SOŠ a SOU ČL:

• dílenský a školní nábytek: 725.685 korun
    • vybavení dílen a učeben stoly, židlemi a skříněmi, dodávka multimediální katedry, bílé tabule s pojezdovým systémem

• jazykové učebny: 1.692.079 korun
    • kompletní vybavení 3 jazykových učeben – stolní počítače, monitory, sluchátka, interaktivní tabule s příslušenstvím, audiotechnika, stoly a židle

• laboratoř: 611.618,70 korun
    • vybavení biologické laboratoře – pracovní ostrůvek velký a malý, laboratorní židle, pracovní plochy s dřezem, umyvadlem a lednicí, plechové skříně, mikroskopy a stetoskopické mikroskopy

• gastro vybavení: 2.068.865,74 korun
    • vybavení učeben pro obory pekař, cukrář – nerezové pracovní stoly, etážová pec s kynárnou, dvoudřezy, nerezové regály, lednice, profi váhy, kráječe chleba, spirálové hnětače, elektrická vařidla, kuchyňské roboty

• CNC stroje: 1.005.245 korun
    • frézka na výrobu plošných spojů včetně softwaru, CNC gravírovací stroj včetně softwaru

• dřevoobráběcí stroje: 500.150 korun
    • spodní truhlářská frézka s příslušenstvím a podavačem, dvouválcová bruska

• interaktivní výukový panel: 3.990.580 korun
    • dodávka interaktivního výukového panelu s mnoha moduly a sestavami (elektrický kotel, tepelné čerpadlo vzduch voda, hydraulický vyrovnávač dynamických tlaků, teplovodní jednotka, chladící jednotka, vodovodní baterie, a další)

• IT vybavení: 5.262.933 korun
    • stolní počítače a monitory, projektory, elektrická plátna, koncové prvky ozvučení, raková skříň, notebooky a kontejnery pro notebooky s dobíjecími stanicemi, apod.

• obráběcí stroje: 4.362.047,58 korun
    • elektrický závitořez, univerzální hrotový soustruh s digitálním odměřováním

• svařovací technika: 930.490 korun
    • virtuální svařovací trenažér, CNC řezací automat + plazmový stroj + plazmový hořák