Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Kraj pokračuje ve výstavbě fotovoltaik na střechách budov

Mgr. Filip Trdla

tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu

  • 20. 03. 2024 11:18
  • Majetek a investice
  • Rozvoj
  • Sociální

Sdílet článek

Výstavba fotovoltaických elektráren na střechách krajských budov pokračuje. Fotovoltaikou bude osazena střecha Gymnázia Dr. Antona Randy v Jablonci nad Nisou a budovy D Krajského úřadu Libereckého kraje. Na tu bude kraj podávat žádost o dotaci do Operačního programu Životní prostředí 2021–2027. Rozhodli o tom na svém včerejším jednání krajští radní.

„Naším dlouhodobým záměrem je energetická soběstačnost kraje a jeho příspěvkových organizací. Fotovoltaiky jsou budoucností v energetice. Fotovoltaická elektrárna na střeše objektu budovy D bude mít výkon 93,6 kWp, fotovoltaika na střeše budovy jabloneckého Gymnázia Dr. Antona Randy pak 30,36 kWp. Oba projekty budou dokončeny v polovině května letošního roku,“ uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky. „Obě veřejné zakázky jsme před časem vypsali na dodávku a montáž střešního fotovoltaického systému včetně připojení elektrárny do rozváděče a napojení do distribuční sítě za splnění podmínek ČEZ distribuce, dále řízení a měření dat pro monitoring a vzdálený dohled. Součástí plnění je také pravidelná údržba po dobu 3 let od předání a převzetí díla, a to vždy třikrát ročně.“

V případě zakázky pro budovu D obdržel kraj vloni dvě nabídky. Hodnotící komise vybrala společnost Wattcontrol s.r.o. s nabídkovou cenou 3.571.858,19 korun včetně DPH. Zhotovitelem pro fotovoltaiku na budově gymnázia je také společnost Wattcontrol s.r.o. za nabídkovou cenu 1.293.036,91 korun včetně DPH.

Další projekty fotovoltaických elektráren v rámci novostaveb:

  • Centrum odborného vzdělávání Libereckého kraje zdravotnicko-sociální – SZŠ Turnov (výkon 6,75 kWp)
  • ZZS LK Výjezdová základna Hrádek nad Nisou (výkon 9,90 kWp)
  • ZZS LK Výjezdová základna a Krajské záložní operační středisko Jablonec nad Nisou (výkon 9,90 kWp)
  • Transformace zařízení Služby sociální péče TEREZA, p. o., lokalita Na Vinici, Semily (výkon 10,00 kWp)
  • Transformace zařízení Služby sociální péče TEREZA, p. o., lokalita Benešov u Semil I, č. p. 143 (výkon 18,00 kWp)
  • APOSS Liberec, p. o. – výstavba domácností pro osoby se zdravotním postižením, lokalita Vratislavice nad Nisou I. (výkon 12,60 kWp)

Liberecký kraj má také v plánu vybudovat fotovoltaickou elektrárnu na ploše bývalého vojenského letiště v Ralsku–Hradčanech. „I tam by měla vzniknout zásobárna čisté energie z obnovitelného zdroje, která by produkovala zhruba dvojnásobek toho, co potřebuje na provoz nejen kraj, ale také jeho příspěvkové organizace. Dokončujeme předběžné tržní konzultace. V příštích dvou týdnech bude Libereckému kraji odborným poradcem MT Legal s.r.o. navrhnut a sepsán další postup, kterým směrem by se měl Liberecký kraj vydat a jak by měl zbudování FVE na Letišti Hradčany v Ralsku uchopit. S tímto výstupem budou následně seznámeny orgány kraje včetně pracovní skupiny a komise revitalizace Ralska,“ doplnil náměstek Zbyněk Miklík.

„K možnosti vybudovat fotovoltaickou elektrárnu v Ralsku nyní čekáme na výsledek předběžných tržních konzultací. Poté plánujeme uspořádat veřejné projednání, kde se s projektem mohou seznámit i občané a k návrhu se vyjádřit,“ dodal hejtman Půta. 

Kraj také soutěží formou Design&Build další dvě zakázky, u nichž 25. března 2024 končí lhůta pro podání nabídek. Jedná se o fotovoltaický systém o výkonu 150 kWp na Střední odborné škole v Liberci (Jablonecká 999), u něhož nabídková cena nesmí překročit 6.750.000 korun bez DPH, a o fotovoltaiky o výkonu 99 kWp na Střední průmyslové škole technické v Jablonci nad Nisou (Belgická 4852), kde nabídková cena nesmí přesáhnout 4.445.000 korun bez DPH.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky